W jaki sposób inwestować
Jakie są sposoby inwestowania?
Inwestowanie w zasadzie możemy podzielić na dwie grupy a może nawet trzy:
- inwestowanie kapitałowe - kupujemy coś co jest okazją, by ją w odpowiednim momencie w dobrych warunkach rynkowych sprzedać za więcej, lub kupujemy i tuczymy naszą inwestycję a następnie również sprzedajemy za większą sumę,
- drugi sposób to kupowanie inwestycji, które zarabiają na przepływie, czyli dają jakąś sumę zysku, ale nie w trakcie sprzedaży lecz w postaci jakby abonamentu, czyli np. co miesiąc wypracowują jakąś kwotę. Jest to tzw. zysk pasywny, czyli taki na który nie trzeba już zbytnio pracować.
Zatem zysk ten powstaje nie w chwili sprzedaży lecz w sposób w miarę ciągły w jak najdłuższym czasie. Nie przejmujemy się wtedy nawet tym, że wartość tego aktywu spadnie o 50%, bo nie na tym zarabiamy a tę inwestycję chcemy utrzymać tak długo jak się tylko da, by dawała co miesiąc konkretną kwotę tak jak renta państwowa.
- trzeci sposób to sposób mieszany, czyli kupujemy okazyjnie dane aktywo i liczymy na zyski pasywne, czyli comiesięczny dopływ gotówki bez zbytniego zużywania aktywa i swojego czasu. Następnie gdyby się okazało, że cena rynkowa tego aktywa bardzo mocno wzrosła to je sprzedajemy w jak najdogodniejszym momencie. W tym przypadku przy dobrym zarządzaniu zyskujemy podwójnie, bo nie dość, że tanio kupiliśmy dane aktywo i sprzedajemy w dobrym czasie za wysoką kwotę to jeszcze co miesiąc było ono zaprzągnięte do ciężkiej pracy zarobkowej.
Podsumowanie
Porównując te sposoby inwestowania najbardziej polecam ten trzeci, bo nie sztuka jest zainwestować w zyski kapitałowe, czyli np. kupujemy kruszec dość tanio i chcemy go sprzedać później drożej. Tylko pytanie co to znaczy tanio? Może za miesiąc ten towar jeszcze stanieje i ta cena będzie się trzymała przez 10 lat. Co wtedy? Czy będziemy na tyle zdeterminowani, by trzymać ten kruszec przez tyle lat, czy sprzedamy go ze stratą wcześniej? Czy nie będą nam nagle potrzebne pieniądze? Wtedy prawdopodobnie będziemy musieli się pozbyć tego kruszca wcześniej ze stratą.
Gdy inwestujemy natomiast w systemy, mechanizmy, domy itp., które oprócz swojej wartości dają również dodatni, regularny przychód, bez zbytniego zużywania się to możemy trzymać te aktywa przez bardzo długi okres, bo przecież dobrze zarabiają i za jakiś czas zwróci się nawet ta kwota, którą za nie zapłaciliśmy.
Mówiąc potocznie "nie ma ciśnienia" na to, by to aktywo szybko sprzedawać a nawet gdyby tak się stało to gdy je sprzedamy to do tego czasu nam przecież zarabiało, więc miejmy nadzieję, że na tym jeszcze zarobiliśmy a nie stracili jakby to było w przypadku spadku cen a kupilibyśmy tylko po to by tanio kupić i drogo sprzedać.