Strategia skutecznego przedsiębiorcy
By osiągnąć cel w firmie warto nie tylko mieć dobry plan na jego zrealizowanie, ale także plan na codzienne zwiększanie wydajności. Dlatego przedsiębiorca oprócz biznesplanu dobrze jeśli ma zasady regulujące jego pracę. Tym właśnie zajmiemy się w poniższym artykule.
Oto kilka zasad, które mogą pomóc w pracy:
- Jak jesteś w pracy bądź w pracy, jak jesteś na wypoczynku bądź na wypoczynku - skup swoją uwagę na wyznaczonych sobie zadaniach, zastosuj fiszki w pracy - zobacz więcej
- automatyzuj działania - sprawy zajmujące dużo czasu analizujemy i sprawdzamy, czy nie da się czegoś uprościć - powinniśmy to mieć w krwi, bo chyba każdy z nas pamięta równania matematyczne, które trzeba było upraszczać.
- nie pozwalaj sobie zabrać czasu na pracę! - ukrócaj rozmowy tel. - podczas pracy - mów tylko tyle ile potrzeba, w miarę możliwości nie załatwiaj za wiele spraw prywatnych spraw podczas pracy.
Znam przykład pewnej osoby, która prowadziła firmę w domu - jak wiadomo istnieje ryzyko, że w domu ciężko się skupić tak na prawdę na pracy. Któregoś dnia wywiązała się mniej więcej taka rozmowa. Właściciel firmy otrzymał takie pytanie "Podwieziesz mnie?" Odpowiedź była "Nie ma problemu. Po szesnastej". Oczywiście nie zawsze się da stawiać tak radykalnie sprawy, bo czasem trzeba nagiąć zasady, ale generalnie nikt nie powinien nam przeszkadzać, bo przecież jesteśmy w pracy tak jak inni i każdy powinien to zrozumieć i uszanować.
My również powinniśmy uszanować to kończyć pracę np. o 16, zamknąć firmę i zając się sprawami naszej rodziny, przyjaciół, swoimi prywatnymi. Dajmy sobie czas na pracę ale i na wypoczynek i dla naszych przyjaciół, bo gdy odpuścimy sobie przyjaciół to z czasem mogą się mocno osłabić relacje i staniemy się taką samotną wyspą. Bez rodziny znajomych przyjaciół... - chcesz osiągnąć sukces walcz ze swoim lenistwem - choć gdy zakładamy firmę może nam się marzyć, że nic robić nie będziemy. Myślę, że nie jest to najszczęśliwsze marzenie. Może lepsze będzie - że nic nie będziemy musieli robić - choć robić będziemy, bo wszystko co od tej pory robimy jest bardzo fascynujące, gdyż rozwijamy to co w nas najlepsze i to co interesuje nas najbardziej. Czasem można przeczytać jak ci co osiągnęli wolność finansową piszą o sobie jak to przestali pracować na rok, czy dwa i... pisali później, że był to tak nudny i pusty czas, że wrócili z powrotem do swojej pracy, choć nie musieli i robili to co lubią najbardziej.
- Skuteczny pracownik - jeśli masz pracowników dbaj o nich - nie stracisz - O ile to możliwe zapłać dobrze pracownikowi ale i za to wymagaj, niech pracuje dobrze ale niech nie musi dorabiać. Zadbaj też, by jego praca była wydajna, niech czasu, który pracownik ma na prace nie przeznacza na rzeczy z nią niezwiązane, wówczas będzie szansa, że i on i my zarobimy więcej. Może warto rozważyć, wdrożenie strategii celów - fiszek nie tylko dla siebie ale i dla pracowników. Tak by mieli konkretny cel po zrealizowaniu którego czeka nagroda zarówno dla nas jak i dla nich.
Może warto dać im wynagrodzenie zależne w części od ich zaangażowania i wydajności pracy? Niech też staną się trochę samodzielni, tak by czuli, że to co robią jest też ich dziełem, którym mogą się cieszyć i rozwijać. Niech identyfikują się z tym co robią. Dobrze jest jeśli pracownik pracując nad projektem w pracy rozwija również siebie, ma wówczas poczucie, że jest coraz lepszy w tym co robi i to go cieszy oraz satysfakcjonuje również i finansowo.