test
Strategia biznesu jest swego rodzaju planem działania firmy. Taki plan działania powinien nas zaprowadzić w miejsce tam gdzie chcemy być za miesiąc, rok, dwa lata itd. Od precyzyjności i później konsekwentności naszego działania w dużej mierze zależy nasz sukces, lub porażka.
Strategia działania - bardzo ważny element naszego biznesu, bez którego możemy się kręcić w kółko harować jak wół a w finansowym aspekcie stać w miejscu a nawet cofać się. Definiujemy zatem plan, którego się później trzymamy. W uproszczeniu można nawet narysować swego rodzaju drzewko decyzji, które obejmie swym działaniem ważniejsze strategiczne elementy biznesu.
Strategia powinna być przejrzysta. Powinniśmy ją rozpisać oraz zrobić jej skrót, streszczenie. Dobrze jest ten skrót, schemat działania wydrukować oraz powiesić go w miejscu gdzie pracujemy. Gdy przyjdzie nam ochota na zrobienie czegoś co nie jest zgodne ze strategią to gdy popatrzymy na schemat to powinno się nam odechcieć tego robić.
Jeśli zatem ustalimy w planie, że tworzymy produkty i zajmujemy się wyłącznie produkcją, wówczas gdy przyjdzie nam ktoś z usługą, która będzie nas odciągać od celu głównego sprawa będzie prosta. Nie świadczymy usług. Jest to sprzeczne z naszą strategią i oddala nas to od celu głównego a czasami może nawet blokować nasz cel główny - ze względu na brak czasu na jego realizację.
Strategia biznesu powinna być prosta i uwzględniać różne sytuacje. Nawet te trudne, kiedy to brak nam funduszy na rozwój. Powinien być uwzględniony też plan awaryjny - plan wyjścia z biznesu na wzór inwestorów na giełdzie.
Można też ustanowić plan naprawczy, gdy firma zaczyna popadać w tarapaty i da się jeszcze coś z tym zrobić i ustanowić kiedy go należy wdrożyć.
Generalnie możemy stwierdzić, że potrzebny jest nam:
plan długoterminowy - mówiący co robimy z zysków a przynajmniej z części zysków, które koniecznie warto przeznaczyć na dalszy rozwój. Jest to ogromnie ważny plan, gdy go zabraknie jesteśmy praktycznie uzależnieni tylko od bieżącej sytuacji na rynku, od tego co robimy. Plan ten powinien nam uświadamiać, że produkt, który jest dla nas teraz tak cenny, jedyny tak na prawdę wcale taki nie jest. Strategia ta powinna nam też uzmysławiać, że część zysków powinniśmy inwestować w coś co najlepiej nie będzie związane z biznesem a będzie przynosiło dodatkowy comiesięczny przepływ zysku nawet gdyby nam firma zbankrutowała. W chwilach ciężkich można zawsze trochę firmę z takich inwestycji "podratować" a gdyby coś tąpnęło i musielibyśmy zamknąć firmę, to żeby nam cokolwiek z tej firmy zostało nie tylko długi. Czasem się dzieje tak, że pracodawca zatrudniał wiele osób ma prężną firmę a później traci wszystko i nie dość, że mu z tej firmy nic nie zostaje to jeszcze otrzymuje w spadku po biznesie długi do spłacenia. Jeśli działał zapobiegawczo i inwestował to może się okazać, że po plajcie zostaje mu na przykład kilka lokali biznesowych do wynajęcia i ma z tej inwestycji średnią krajową...
plan ucieczki - taki plan w naszej strategii również powinien się znaleźć. Tu nie ma za dużo miejsca na emocje. Są chwile, gdy trzeba twardo postanowić: dość! Są niestety takie chwile, gdzie trzeba odciąć się od tonącej finansowo firmy zanim nas samych zrujnuje. Może to smutne, ale taki plan wyjścia powinien być w każdej firmie. Bo patrząc emocjonalnie możemy sobie myśleć a może się jeszcze udać, jednak w firmie w szczególności, gdy zatrudniamy pracowników, gdy firma ma duże koszty jest tak, że każdy miesiąc straty może nas kosztować ogromnie dużo. Przykładowo, gdy firma ma 25tys. miesięcznie kosztów a my przeciągniemy kilka miesięcy na pełnej stracie to możemy utonąć finansowo... To znaczy po zamknięciu firmy może okazać się, że będziemy to spłacać ze zwykłej pensji wiele wiele lat. Gdybyśmy firmę zamknęli kilka miesięcy wcześniej to może wystarczyłoby tylko kilka miesięcy i długu by nie było.
plan wyjścia - jeśli chcemy możemy sobie zafundować plan wyjścia, czyli chwilę, gdy zamierzamy przestać pracować w tym biznesie. Jest to ambitny plan osiągnięcia takich dochodów, że albo zatrudnimy prezesa, który będzie dbał o produkcję i rozwój w firmie, czyli o to co my do tej pory czyniliśmy, albo jest to chwila, gdy sprzedajemy nasz biznes i żyjemy z inwestycji, które zaplanowaliśmy w planie długoterminowym.