test
Jesteś producentem? Trzymaj cenę! Pilnuj cenę! Przyjmij strategię, która pozwoli na nie zniszczenie rynku. Jesteś importerem, czy też producentem spraw by innym opłaciło się współpracować. Nie pozwalaj na zaniżanie cen poniżej umownego detalu
Jest to porada dla tych, którzy produkują, lub też sprowadzają towar z zagranicy i są jedynymi dystrybutorami danego produktu, firmy czy też kompleksu firm w związku z czym mają możliwość kontroli ceny. W takim przypadku powinniśmy koniecznie pilnować ceny produktów, by firmy sprzedające nasz towar detalicznie nie zaniżały ceny poniżej ustalonej przez nas ceny detalicznej.
Potencjalna pułapka - obniżę cenę sprzedam więcej...
Teoretycznie wydawać by się mogło, że to nie nasz problem, gdy towar będzie tani to i tak się będzie sprzedawał. Trudno jest to w stu procentach osądzić, czy zawsze zadziała to niekorzystnie finansowo dla hurtowni, jednak w wielu przypadkach może to być niesłychanie szkodliwe dla nas jak i dla całego rynku. Zaniżanie cen można powiedzieć, że psuje rynek. Niektóre znane firmy nie pozwalają na zaniżanie cen pilnując, by rynek był zdrowy.
Czym grozi zaniżanie cen przez detalistów
Załóżmy, że jako hurtownia dajemy naszym kontrahentom 20% upustu w stosunku do ceny detalicznej. Gdy teraz część z nich obniży cenę detaliczną o 10% przykładowo po to by sprzedawać trochę taniej ale znacznie więcej niż konkurencja zarabiając przy tym jednak już tylko 10%. to kolejna firma może wpaść na pomysł by sprzedawać towar jeszcze taniej, już tylko na pięciu procentach.
Jeśli do tego dopuścimy to wielu odbiorców hurtowych naszych towarów może zrezygnować ze współpracy, gdyż na pięciu procentach nie będzie im się opłaciło handlować naszymi produktami.
Może to być bardzo niekorzystne zjawisko, gdyż im więcej mamy kontrahentów tym większa szansa, że sprzedadzą towar lokalnie i dotrą do większej liczby klientów oraz będą mieli więcej środków pieniężnych na reklamę i promocję naszych produktów.
Zarabiając dużo raczej będą dbać o promocję tychże artykułów a tym samym będą dbać również o nasz biznes. Gdy dopuścimy do zaniżania cen to doprowadzimy do tego, że nasi kontrahenci będą musieli pracować więcej zarabiając niejednokrotnie mniej. Dla przykładu pracownicy, którzy zarabiają grosze raczej nie są zbyt zadowoleni z tego i jest duże prawdopodobieństwo, że w końcu zmienią pracę. Tak samo może być i tu, firmy mało zarabiając mogą rezygnować z kiepskich ofert współpracy.
Dodatkowo nowi odbiorcy hurtowi, gdyby nawet chcieli zacząć z nami handlować to gdy pozwalamy na zaniżanie cen mogą zrezygnować, gdyż na paru procentach biznes często się nie opłaci, bo ryzyko jest zbyt duże, zbyt dużo trzeba sprzedać by sensownie zarobić.
Sam wiem coś o tym bo jakiś czas temu nie podjąłem takiej współpracy choć miałem szczere chęci, ale gdy zobaczyłem jak bardzo są ceny pozaniżane uznałem tę ofertę współpracy za nieopłacalną już na starcie, choć teoretycznie upust był około 30%!
Pozwolenie na zaniżanie cen detalicznych może być przysłowiowym strzałem we własne kolano...