test
kredyt


Biznes i inwestycje
Konto bankowe i kredyt
Oprogramowanie dla firmy

Negocjacje w pracy

     Negocjacje w pracy s± tematem bardzo trudnym i niewdziêcznym. Warto temat ten uwzglêdniæ od pocz±tku swojej kariery zawodowej, by gdy dojdzie do tych negocjacji nie byæ na pozycji straconej.

Negocjacje na bie¿±co
    Je¶li w firmie gdzie pracujesz dziej± siê dziwne rzeczy, czyli zmieniaj± siê warunki na coraz to gorsze a Ty nie reagujesz, bo tak ³atwiej, bo lepiej siedzieæ cicho to mo¿esz mieæ pretensje do samego siebie. Oczywi¶cie zale¿y wiele od atmosfery w firmie i relacji z szefem. Jednak w wielu przypadkach prawdopodobnie da³oby siê co¶ z tym zrobiæ.

Za ka¿dym razem, gdy co¶ grubszego zmienia siê w pracy a tego nie uwzglêdniali¶cie w za³o¿eniach wstêpnych powinno byæ renegocjowane i ka¿dy powinien wynegocjowaæ zadowalaj±ce warunki.
Oczywi¶cie powinno to byæ na miarê firmy w której siê pracuje, bo przecie¿ ciê¿ko jest negocjowaæ co¶ czego siê nie da ustaliæ, bo oznacza³oby to upadek firmy i niekiedy trzeba te¿ zrozumieæ szefa. Niemniej jednak nie jest dobrze siedzieæ zupe³nie cicho, gdy warunki siê pogarszaj±, czyli na przyk³ad dochodzi nam tyle pracy, ¿e musimy wiêcej czasu po¶wiêcaæ na t± pracê ze szkod± dla w³asnego prywatnego czasu.

Przyk³ad ilustruj±cy problem
      Jako przyk³ad podajê hipotezê: przedstawiciel handlowy otrzymuje coraz to wiêcej obowi±zków, których nie jest w stanie fizycznie zrealizowaæ w czasie wyznaczonym na pracê i choæ pracuje rzetelnie musi zahaczaæ coraz wiêcej o czas prywatny. O ile jest to mo¿liwe warto tak± sprawê odpowiednio rozrysowaæ i ukazaæ, ¿e nie da siê tego zrobiæ i szef powinien tematem siê zaj±æ. Mo¿e nie jest to takie ³atwe, ale lepiej jest sprawy za³atwiaæ na bie¿±co, gdy¿ sprawa mo¿e nie byæ od razu widoczna dla szefa na pierwszy rzut oka a niekiedy spokojna rozmowa i ukazanie wszystkiego czarno na bia³ym najlepiej na papierze mo¿e wyja¶niæ wiele. Gdy jednak macha siê rêk± na ka¿dy taki problem to ju¿ pó¼niej coraz ciê¿ej siê chodzi do pracy, gdy¿ cz³owiek mo¿e siê ¼le nastawiaæ do niej. Mo¿e te¿ to wygl±daæ w ten sposób, ¿e szef dorzuca kolejny obowi±zek i mo¿e my¶leæ, ¿e pracownik zmie¶ci³ siê w czasie wiêc mo¿na mu jeszcze dorzuciæ wiêcej. Gdy jednak sygnalizujemy mu, ¿e ten pierwszy ju¿ przekracza nasze mo¿liwo¶ci zmieszczenia siê w umówionym czasie to powinien siê mocno zastanowiæ, zanim dorzuci nam kolejny obowi±zek.

Jak zwykle nie jest to porada dla ka¿dego, bo ka¿dy ma inn± sytuacjê w ¿yciu i w pracy, ale tam gdzie da siê rozmawiaæ z szefem to warto sprawy za³atwiaæ na bie¿±co. Gdy tematów takich nazbiera siê zbyt du¿o to niektóre mog± siê ju¿ zatrzeæ, bo komu siê chce wracaæ do spraw sprzed pó³ roku, albo mo¿e byæ tak, ¿e nasze nastawienie do pracy jest ju¿ takie, ¿e jedynym rozwi±zaniem mo¿e siê wydawaæ zmiana pracy a przecie¿ szef mo¿e nawet o tym nie wiedzieæ, bo mu na bie¿±co tego nie powiedzieli¶my.

Je¶li praca nie spe³nia oczekiwañ, lub siê koñczy pomy¶l o zmianie, kiedy nie jest jeszcze za pó¼no
     Je¶li sytuacja ci±gle zmienia siê na gorsze a my musimy nosiæ to na swoich barkach to zachodzi pytanie czy nie warto poszukaæ czego¶ lepszego? Czasem jest tak, ¿e niektóre prace po prostu koñcz± siê. Przyk³adowo w niektórych zak³adach likwiduj± dany dzia³ a mo¿e to byæ zwi±zane np. z tym, ¿e produkty przestaj± siê sprzedawaæ i nieuniknione jest zamkniêcie dzia³u.
      Oczywi¶cie jak to w ¿yciu zawsze jest ryzyko. Trzeba wzi±æ pod uwagê to, ¿e mo¿na trafiæ na gorsz± pracê... Trzeba wiêc wywa¿yæ ca³y temat, nie warto te¿ robiæ nieczego w nerwach, gniewie i zanim podjemiemy konkretne kroki warto wszystko na
spokojnie przemy¶leæ.

Strategia zysków pasywnych
       A jeszcze lepiej zanim wejdziemy w pe³ni w wir ¿ycia przemy¶leæ strategiê pozyskiwania zysków pasywnych. Czyli zanim dopadn± nas koszty ¿ycia w postaci kredytów za mieszkanie/dom, koszty utrzymania nieruchomo¶ci samochodu itp., które mog± w pewnych warunkach doprowadziæ do tego, ¿e bêdziemy wydawaæ wszystko lub prawie wszystko co zarobimy powinni¶my ustaliæ sobie pewn± zasadê, by odk³adaæ pewn± sumê pieniêdzy i j± inwestowaæ, by pó¼niej by³o ³atwiej.
Te od³o¿one pieni±dze powinny zarabiaæ coraz to wiêcej a¿ do momentu gdy zrówna siê to z nasz± pensj±. Wówczas negocjuje siê znacznie ³atwiej, bo nie jeste¶my tej pracy niewolnikami...

Ciekawe produkty

Psychologia szefa 77,00 z³
Wylej w³asnego szefa. Jak rzuciæ pracê i zmieniæ pasjê w profes 29,00 z³
Podobne tematy

Czy praca na etacie jest jeszcze tak lukratywna?
Niebezpieczeñstwo dobrej pracy - dobra praca niekiedy wróg wolno¶
Dobra praca a wolno¶æ finansowa
Spó³ka czy wspó³praca
Praca w domu - praca przez Internet
Telepraca - zalety
Tandem praca plus firma

Ró¿ne
Literatura biznesowa








lokaty | konta oszczêdno¶ciowe | kredyty hipoteczne | kredyty gotówkowe |
lokaty strukturyzowane | lokaty bankowe
copyright © www.i-kredyt.com