test
kredyt


Biznes i inwestycje
Konto bankowe i kredyt
Oprogramowanie dla firmy

Negocjacje w pracy

     Negocjacje w pracy są tematem bardzo trudnym i niewdzięcznym. Warto temat ten uwzględnić od początku swojej kariery zawodowej, by gdy dojdzie do tych negocjacji nie być na pozycji straconej.

Negocjacje na bieżąco
    Jeśli w firmie gdzie pracujesz dzieją się dziwne rzeczy, czyli zmieniają się warunki na coraz to gorsze a Ty nie reagujesz, bo tak łatwiej, bo lepiej siedzieć cicho to możesz mieć pretensje do samego siebie. Oczywiście zależy wiele od atmosfery w firmie i relacji z szefem. Jednak w wielu przypadkach prawdopodobnie dałoby się coś z tym zrobić.

Za każdym razem, gdy coś grubszego zmienia się w pracy a tego nie uwzględnialiście w założeniach wstępnych powinno być renegocjowane i każdy powinien wynegocjować zadowalające warunki.
Oczywiście powinno to być na miarę firmy w której się pracuje, bo przecież ciężko jest negocjować coś czego się nie da ustalić, bo oznaczałoby to upadek firmy i niekiedy trzeba też zrozumieć szefa. Niemniej jednak nie jest dobrze siedzieć zupełnie cicho, gdy warunki się pogarszają, czyli na przykład dochodzi nam tyle pracy, że musimy więcej czasu poświęcać na tą pracę ze szkodą dla własnego prywatnego czasu.

Przykład ilustrujący problem
      Jako przykład podaję hipotezę: przedstawiciel handlowy otrzymuje coraz to więcej obowiązków, których nie jest w stanie fizycznie zrealizować w czasie wyznaczonym na pracę i choć pracuje rzetelnie musi zahaczać coraz więcej o czas prywatny. O ile jest to możliwe warto taką sprawę odpowiednio rozrysować i ukazać, że nie da się tego zrobić i szef powinien tematem się zająć. Może nie jest to takie łatwe, ale lepiej jest sprawy załatwiać na bieżąco, gdyż sprawa może nie być od razu widoczna dla szefa na pierwszy rzut oka a niekiedy spokojna rozmowa i ukazanie wszystkiego czarno na białym najlepiej na papierze może wyjaśnić wiele. Gdy jednak macha się ręką na każdy taki problem to już później coraz ciężej się chodzi do pracy, gdyż człowiek może się źle nastawiać do niej. Może też to wyglądać w ten sposób, że szef dorzuca kolejny obowiązek i może myśleć, że pracownik zmieścił się w czasie więc można mu jeszcze dorzucić więcej. Gdy jednak sygnalizujemy mu, że ten pierwszy już przekracza nasze możliwości zmieszczenia się w umówionym czasie to powinien się mocno zastanowić, zanim dorzuci nam kolejny obowiązek.

Jak zwykle nie jest to porada dla każdego, bo każdy ma inną sytuację w życiu i w pracy, ale tam gdzie da się rozmawiać z szefem to warto sprawy załatwiać na bieżąco. Gdy tematów takich nazbiera się zbyt dużo to niektóre mogą się już zatrzeć, bo komu się chce wracać do spraw sprzed pół roku, albo może być tak, że nasze nastawienie do pracy jest już takie, że jedynym rozwiązaniem może się wydawać zmiana pracy a przecież szef może nawet o tym nie wiedzieć, bo mu na bieżąco tego nie powiedzieliśmy.

Jeśli praca nie spełnia oczekiwań, lub się kończy pomyśl o zmianie, kiedy nie jest jeszcze za późno
     Jeśli sytuacja ciągle zmienia się na gorsze a my musimy nosić to na swoich barkach to zachodzi pytanie czy nie warto poszukać czegoś lepszego? Czasem jest tak, że niektóre prace po prostu kończą się. Przykładowo w niektórych zakładach likwidują dany dział a może to być związane np. z tym, że produkty przestają się sprzedawać i nieuniknione jest zamknięcie działu.
      Oczywiście jak to w życiu zawsze jest ryzyko. Trzeba wziąć pod uwagę to, że można trafić na gorszą pracę... Trzeba więc wyważyć cały temat, nie warto też robić nieczego w nerwach, gniewie i zanim podjemiemy konkretne kroki warto wszystko na
spokojnie przemyśleć.

Strategia zysków pasywnych
       A jeszcze lepiej zanim wejdziemy w pełni w wir życia przemyśleć strategię pozyskiwania zysków pasywnych. Czyli zanim dopadną nas koszty życia w postaci kredytów za mieszkanie/dom, koszty utrzymania nieruchomości samochodu itp., które mogą w pewnych warunkach doprowadzić do tego, że będziemy wydawać wszystko lub prawie wszystko co zarobimy powinniśmy ustalić sobie pewną zasadę, by odkładać pewną sumę pieniędzy i ją inwestować, by później było łatwiej.
Te odłożone pieniądze powinny zarabiać coraz to więcej aż do momentu gdy zrówna się to z naszą pensją. Wówczas negocjuje się znacznie łatwiej, bo nie jesteśmy tej pracy niewolnikami...

Ciekawe produkty

Psychologia szefa 77,00 zł
Wylej własnego szefa. Jak rzucić pracę i zmienić pasję w profesję 29,00 zł
Podobne tematy

Czy praca na etacie jest jeszcze tak lukratywna?
Niebezpieczeństwo dobrej pracy - dobra praca niekiedy wróg wolności
Dobra praca a wolność finansowa
Spółka czy współpraca
Praca w domu - praca przez Internet
Telepraca - zalety
Tandem praca plus firma

Różne
Literatura biznesowa
lokaty | konta oszczędnościowe | kredyty hipoteczne | kredyty gotówkowe |
lokaty strukturyzowane | lokaty bankowe
copyright © www.i-kredyt.com