test
kredyt


Biznes i inwestycje
Konto bankowe i kredyt
Oprogramowanie dla firmy

Na ile lat brać kredyt i jaką najniższą ratę mogę uzyskać przy określonym oprocentowaniu?

     Wielu może sobie zadawać pytanie jaka jest najniższa rata jaką mogę uzyskać przy danym oprocentowaniu zwiększając okres kredytu? Można go wyznaczyć bardzo prosto.

     Zwiększanie okresu kredytu ma sens, ale to zależy od wielu czynników. Jednym z celów w którym się to czyni jest to by zmniejszyć miesięczną ratę kredytu. Jest to zrozumiałe, że gdy rozłożymy spłatę czegoś na wiele miesięcy czy lat to rata kredytu będzie mniejsza. Jest jednak pewne niebezpieczeństwo, że gdy przesadzimy to stanie się to co pisaliśmy już dwóch poprzednich artykułach.
A mianowicie dotrzemy do nieprzekraczalnej granicy, która uwięzi nas w tym kredycie. Gdybyśmy ją przekroczyli to kredyt zamiast się spłacać rósłby i choć płacilibyśmy co miesiąc to nigdy byśmy go tak na prawdę nie spłacili.

Mało tego, gdy także rata niebezpiecznie zbliża się do tej kwoty granicznej również jest to niebezpieczne dla nas i wysoce niekorzystne za chwilę spróbuję wyjaśnić dlaczego.

Granica spłacania kredytu
      Granicę spłacalności kredytu wyznaczamy za pomocą (przy konkretnych założeniach oczywiście):
(Kwota kredytu) * oprocentowanie /12miesięcy
Czyli np. 5000zł* 18,99% /12 = 5000 * 0,1899 /12 = 79,125zł

Gdy spłacamy pożyczony kapitał to co miesiąc odsetki się zmniejszają
     Tę kwotę trzeba przeliczać co miesiąc gdyż co miesiąc w normalnym kredycie częściowo spłacamy pożyczony kapitał. Zatem dla spłaty 129,12zł, pożyczkę spłacamy w kwocie 129,12 - 79,125 = 50zł, czyli znów przeliczamy wzór tym razem jednak kwota kredytu nie będzie 5000, tylko 5000-50zł= 4950zł.
Stąd też i odsetki będą mniejsze.

Gdy spłacamy jedynie odsetki...
    Gdybyśmy natomiast płacili kwotę 79,125zł na miesiąc to kwota którą jesteśmy dłużni bankowi nie będzie ani rosnąć ani maleć. Czyli zarówno po 5 jak i po 20 latach dalej będzie 5000zł do spłacania.

Jeśli będziemy spłacać poniżej tej kwoty to zamiast kredyt spłacać będziemy go powiększać.

Dopiero to co ponad 79,125zł nadpłacamy, sprawia, że ząb czasu nagryza i kapitał do spłacenia.

Co więc sprawia, że kapitał do spłacenia się zmniejsza?

Odpowiedź jest prosta:
To właśnie wszystko co ponad 79,125zł nadpłacamy zmniejsza kapitał! Patrząc zatem z perspektywy uzyskania jak jak najtańszego kredytu warto spłacać jak najwięcej ponad te 79,125zł. Oczywiście nie można też przesadzać, bo doszlibyśmy do paradoksu, że w ogóle nie warto brać kredytu albo na jeden miesiąc, bo najmniej zapłacimy...

 Trzeba po prostu wyważyć co jest najbardziej korzystne dla nas. Jeśli natomiast chcemy dodatkowo zmniejszyć ratę oraz kredyt to musimy się wówczas skupić na innych parametrach kredytu jakim są niewątpliwie między innymi jego oprocentowanie oraz wszelkiego rodzaju koszty dodatkowe takie jak prowizja początkowa, ubezpieczenia, koszty kont itp.

Ciekawe produkty

Analiza kredytu, czyli - jak się nie dać oszukać! 14,00 zł
Skuteczne oszczędzanie 17,90 zł
Podobne tematy

Inteligentne oszczędzanie
Kredyt hipoteczny - kredyt mieszkaniowy
Kredyt hipoteczny - płacić mniej
Kredyt hipoteczny porównanie - wybierz najlepszy kredyt hipoteczny
Zakup mieszkania - kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny oprocentowanie
Oszczędzanie wody

Różne
Literatura biznesowa
lokaty | konta oszczędnościowe | kredyty hipoteczne | kredyty gotówkowe |
lokaty strukturyzowane | lokaty bankowe
copyright © www.i-kredyt.com