test
kredyt


Biznes i inwestycje
Konto bankowe i kredyt
Oprogramowanie dla firmy

Kredyt hipoteczny - kredyt mieszkaniowy

    Przy zakupie mieszkania warto wszystko dobrze przeliczyć i przeanalizować. Jednym z problemów którym się tu zajmiemy może być zbyt mały kredyt hipoteczny w szczególności gdy budujemy, lub też kupujemy dom/mieszkanie do remontu.

      Przy zakupie mieszkania do remontu i warto wziąć kredyt hipoteczny trochę z zapasem tak, by  wystarczyło nam gotówki z tego kredytu na w miarę całkowite wykończenie mieszkania, chyba że zamierzamy mieszkać w niewykończonym mieszkaniu a następnie kończyć z bieżących dochodów.

    W pewnych przypadkach może to jednak być pułapką ponieważ gdy weźmiemy kredyt hipoteczny "na styk" a braknie nam gotówki, by wykończyć mieszkanie/dom na tyle by się wprowadzić możemy być zmuszeni dobrać kredytu gotówkowego. Wówczas robi się poważny problem, gdyż gdy jesteśmy obciążeni kredytem hipotecznym to już raczej nie odkładamy tyle ile przed tym kredytem. Jeśli jest to nasze pierwsze mieszkanie to dodatkowo może dojść nam cała masa opłat, które wcześniej nie uwzględnialiśmy i wówczas może się okazać, że nie odkładamy prawie nic. Przykładowo gdy braknie nam do całkowitego wykończenia mieszkania nawet kwoty 15tys. zł a nasz budżet domowy jest już tak nadwyrężony, bo przecież płacimy kredyt hipoteczny, czynsz, wszystkie niezbędne opłaty takie jak za gaz, prąd, Internet itp. że jesteśmy w stanie odłożyć miesięcznie np. tylko 200zł-500zł.
Łatwo jest policzyć, że na te 15tys. będziemy musieli czekać od 75 do 30 miesięcy czyli ponad 6 lat dla 200zł lub 2,5 roku dla 500zł.
      O ile będą to rzeczy drobne, typu szafka na buty itp. to damy radę, jednak gdy będą to rzeczy niezbędne do mieszkania wówczas możemy być zmuszeni, by dobrać kredyt gotówkowy, który jest znacznie droższy od hipotecznego.

      Taki kredyt gotówkowy nie dość, że jest rozłożony na krótki okres z reguły kilka lat - przez co rata jest wysoka, to jeszcze kosztuje nas bardzo dużo. Kredyt gotówkowy przy około 20 procentach jeśli go będziemy spłacać przez cały okres czyli nie spłacimy go wcześniej to będzie nas kosztował znacznie więcej niż analogiczny kredyt hipoteczny. Ta sama kwota przy kredycie hipotecznym podwoi się wiele lat później niż kwota na kredycie gotówkowym.
Dlatego warto wziąć kredyt hipoteczny jak największy i jeśli nam zostanie gotówka to go spłacić. Oczywiście warto się wcześniej dowiedzieć, czy bank nie pobiera prowizji jeśli chcemy wcześniej spłacić część kredytu. Zależy to od zapisków w umowie kredytowej. Może być tak, że jest możliwość spłacania kredytu bez żadnych konsekwencji np. 10% rocznie, lub po 3-5 latach możemy spłacić cały kredyt już bez żadnych dodatkowej prowizji.
Istnieje jednak pewne niebezpieczeństwo, że gdy weźmiemy zbyt dużo to może się okazać, że wydamy znacznie więcej na remont niż gdybyśmy mieli miej gotówki. Wszystko zależy od naszej samodyscypliny. Gdyby jednak okazała się ta gotówka cała potrzebna to szacunkowe wyliczenia wykazały, że przy dobrym zarządzaniu można zaoszczędzić około 5tys. zł. Jak tego dokonać? - zapraszamy do kolejnego artykułu:
Kredyt hipoteczny - płacić mniej

Ciekawe produkty

Analiza kredytu, czyli - jak się nie dać oszukać! 14,00 zł
Podobne tematy

Kredyt hipoteczny - kredyt mieszkaniowy
Kredyt hipoteczny - płacić mniej
Czym kierować się biorąc kredyt
Kredyt hipoteczny porównanie - wybierz najlepszy kredyt hipoteczny
Masz wielką zdolność kredytową? Bój się jeszcze bardziej!
Pętla kredytowa - co zrobić? - Jak wyjść z pętli kredytowej?
Zakup mieszkania - kredyt hipoteczny

Różne
Literatura biznesowa
lokaty | konta oszczędnościowe | kredyty hipoteczne | kredyty gotówkowe |
lokaty strukturyzowane | lokaty bankowe
copyright © www.i-kredyt.com