test
kredyt


Biznes i inwestycje
Konto bankowe i kredyt
Oprogramowanie dla firmy

Oszczędzanie wody

     Gdy rachunki za wodę przychodzą zbyt wielkie i nikt nie ma zamiaru zmieniać swoich przyzwyczajeń, czy skazani jesteśmy na albo wysokie opłaty albo ograniczanie siebie i na siłę oszczędzanie wody? Niekoniecznie! Są pewne sposoby, które mogą zmniejszyć opłaty i zarazem nie obniżać standardu życia a w niektórych przypadkach mogą go nawet paradoksalnie podnieść i dawać dodatkowo spore oszczędności.

    Sposobów na efektywne i niedrastyczne dla naszych przyzwyczajeń oszczędzanie wody jest kilka. Opiszemy kilka z nich. Metody te są sprawdzone doświadczalnie za pomocą pewnego eksperymentu, który udało nam się wykonać. Polegał on na pewnych zmianach i obserwacji wodomierzy przy ocenie efektywności.

Oszczędzanie wody w umywalce do mycia rąk


     Jednym z nich jest założenie tzw. perlatora, czyli specjalnie skonstruowanego zespołu sitek, które powodują, że woda zostaje napowietrzona, jakby napompowana jak bułeczka francuska.

Podobnie do bułeczki francuskiej gdy zgnieciemy ją to okazuje się, że ciasta w niej jest niewiele, tak samo jest z wodą, która wylatuje z kranu z zamontowanym perlatorem. Jest to strumień, który zawiera trochę wody i trochę powietrza, gdy spróbujemy taką wodę złapać w dłonie to okazuje się, że jest ona pełna pęcherzyków powietrza, które po chwili znikają.

Zaletą tego rozwiązania jest:

Wady:
    Wadą jest to, że gdy chcemy nalać dużą ilość wody do miednicy to trzeba będzie dłużej czekać. Ale przecież zawsze można skorzystać z umywalki w wannie, gdzie nalewanie dużych ilości wody do wiaderka, czy też miednicy powinno być dodatkowo bardziej wygodne.

Montaż perlatora
    W jaki sposób zamontować perlator? Czy trzeba będzie wymieniać cały kran, by korzystać z dobrodziejstw tego urządzenia do oszczędzania wody? Niekoniecznie. Musimy sprawdzić, czy kran, który posiadamy ma możliwość wymiany końcówek z sitkami a następnie zorientować się w sklepie czy są perlatory, które będą pasowały do naszego mocowania. Gdy kran jest w miarę nowego typu to nie powinno być z tym problemu.
Montaż: Sam montaż jest prosty. Po prostu odkręcamy kluczem stary zestaw sitek i w to miejsce przykręcamy nasz nowo kupiony perlator i po wszystkim.
Perlatory można kupić w sklepach z akcesoriami wodociągowymi, bateriami wodnymi czy też w sklepach budowlanych.

Co zrobić, gdy nie da się zamontować perlatora, bez wymiany kranu?

      Jeśli nasz kran nie umożliwia zamontowania perlatora to w przypadku, gdy strumień wody jest zbyt duży i z reguły, gdy odkręca się kran to woda rozpryskuje się na boki i niepotrzebnie marnuje a do mycia rąk wystarczyłoby znacznie mniej to można zrobić test. Należy uruchomić kran na standardową wysokość jaką włączamy przy myciu rąk i przykręcić wodę zaworem sterującym ciepłą i zimną wodą tak, by ustalić minimalny komfortowy strumień. W ten sposób wyeliminujemy zbędny nadmiar, który nas kosztuje.

Zaletą tych rozwiązań jest to, że to co zyskujemy jest długotrwałe, natomiast my nie ściskamy się w ciągłym myśleniu, że trzeba oszczędzać. To dzisiejsza technika i pomysły czynią to za nas. My natomiast możemy cieszyć się większą wolnością finansową. Bo nie oszukujmy się, gdy rachunki przychodzą wyższe to my sami, lub nasze aktywa muszą na to zapracować. Kolejna 100zł to dla niejednego kolejne ileś godzin pracy. A tu wystarczy niewielka zmiana a zysk jakby abonamentowy.

Jak jeszcze bardziej oszczędzać wodę?
Zapraszam do dalszej części tego artykułu: Oszczędzanie wody część 2.

Ciekawe produkty

Skuteczne oszczędzanie 17,90 zł

Różne
Literatura biznesowa
lokaty | konta oszczędnościowe | kredyty hipoteczne | kredyty gotówkowe |
lokaty strukturyzowane | lokaty bankowe
copyright © www.i-kredyt.com