test
kredyt


Biznes i inwestycje
Konto bankowe i kredyt
Oprogramowanie dla firmy

Różnice etat - własna działalność

   W artykule skupimy się na porównaniu dwóch dróg - etatu i własnej działalności.

      Skupimy się tu już na porównaniu uporządkowanemu biznesowi jak i w miarę dobrze zorganizowanej pracy.


Praca na etacie
biznes
Czas pracy
z reguły 8godzin/dzień
od 0-24godzin/dzień
Niezależność
mała niezależność
dość spora niezależność
Finanse
co miesiąc
nieregularne
Ryzyko utraty dochodów
dość duże
duże, ale zależne od prowadzonej strategii, przy dobrym zarządzaniu może być mniejsze niż na etacie

     To co wykonujemy na etacie jest z reguły własnością firmy, w której pracujemy - przykładowo tworzymy jakiś skomplikowany system w ramach pracy. Gdybyśmy chcieli sami na własną rękę sprzedać licencję takiego systemu to mogłoby się okazać, że sprzedajemy nie swoją własność, czyli własność naszego pracodawcy, gdyż to on jest właścicielem tego systemu (choć prawo autorskie jest wbrew pozorom dość skomplikowane i zależne od typu projektu itp.) który tworzymy. Jednak patrząc od strony producenta to płaci nam np. za godzinę i za tą pracę jesteśmy już wynagrodzeni.

      We własnej firmie sami jesteśmy właścicielami tego systemu i mamy prawo sprzedawać licencję jego użytkowania wiele razy - niewątpliwy plus - pamiętajmy jednak, by w umowie nie napisać, że prawa autorskie przechodzą na licencjobiorcę - to byłby poważny błąd, gdyż w niektórych przypadkach oznaczałoby to, że sprzedaliśmy produkt całkowicie i nie mamy prawa sprzedawać go ponownie, w ten sposób możemy utracić czasem wiele nawet lat pracy.

Podsumowanie
     Reasumując ciężko jest do końca porównać pracę z etatem i powiedzieć jednoznacznie co jest lepsze. To wszystko zależy od tego czy naszym biznesem będziemy potrafili dobrze zarządzać. W przeciwnym razie prawie zawsze lepsza będzie praca na etacie. Drugą bardzo istotną sprawą jest też to czy jesteśmy ludźmi, którzy potrafią się zorganizować lub też mamy wolę takimi się stać. Jest to niezmiernie ważne w przypadku posiadania własnej działalności, gdyż w niej trzeba mieć silne samozaparcie, by nie skorzystać z okazji nic nie robienia, lub robienia rzeczy mało istotnych, ale wygodnych. W takim przypadku ryzyko upadku firmy jest duże a przecież nie budujemy firmy po to by ją tylko mieć, lub mieć jakiś czas, lecz budujemy po to by istniała i przynosiła dochód, oraz dawała trochę wolności.

Ciekawe produkty

Innowacja albo śmierć. Bij swoje rekordy w życiu i w pracy 29,90 zł
Jak zwyciężać w pracy 39,00 zł
Jednominutowy menedżer. Równowaga życia i pracy 19,90 zł
Podobne tematy

Własny biznes czy etat?
Firma na lata ... - niekoniecznie!
Różnice etat - własna działalność
Własna firma - usługi
Tandem praca plus firma

Różne
Literatura biznesowa








lokaty | konta oszczędnościowe | kredyty hipoteczne | kredyty gotówkowe |
lokaty strukturyzowane | lokaty bankowe
copyright © www.i-kredyt.com