Własna firma - usługi
Każdy kto zaczyna działalność z reguły wybiera pomiędzy usługami, handlem a produkcją. Zajmiemy się tu różnymi aspektami związanymi z działalnością w zakresie świadczenia usług.
Usługi są widoczne dookoła nas i często niezbędne. Któż z nas nie potrzebuje usług? Gdy auto się zepsuje a sami nie chcemy się z tym fantem męczyć gdzie pójdziemy? Do mechanika. Gdy nawali telewizor, sprzęt agd, czy inna elektronika pewnie zadzwonimy do serwisu choćby nawet po to by dowiedzieć się czy warto to naprawiać. Od czasu do czasu potrzebne są też usługi komputerowe.
Przy remoncie mieszkania/domu, lub przy budowie z reguły poszukamy murarza, tynkarza, firmę robiącą wylewki, instalacje elektryczne, wodne, kanalizacyjne i wiele wiele innych osób czy firm.
Jak widać usługi są i dopóki na ziemi będą istnieć ludzie to powinny się mieć dobrze. Jest ich dużo rodzajów oraz wielkie zapotrzebowanie i nic nie wskazuje na to by zapotrzebowanie miało spaść, bo ludzie pewnie będą potrzebowali fryzjera, lekarza, murarza, tynkarza, mechanika, informatyka itd. Podsumowując pole do popisu jest duże i ryzyko, że praca się skończy jest średnie.
Zalety usług
- rodzajów usług jak już wspominałem jest sporo, więc ryzyko nie jest duże. Nawet gdy się wypali jeden rodzaj usługi często można znaleźć nową gałąź w obrębie jednej działalności. Przykładowo kończy się praca płytkarzowi może zacząć zajmować się kładzeniem paneli podłogowych i analogicznie wiele zawodów daje taką możliwość, np. usługi komputerowe
- raczej nie ma dużego zagrożenia ze strony dużych firm, bo w usługach trzeba się dużo napracować i ciężko jest prowadzić olbrzymią firmę w popularnych usługach po niskich kosztach, poza tym usługi często mogą być wykonywane lokalnie gdzie ciężej jest dotrzeć do klienta a dodatkowo osoba z jednoosobową działalnością gospodarczą raczej będzie miała niższe koszty niż duża firma, więc jeśli potrafi dotrzeć do klientów to duże firmy raczej nie ograniczą rynku i robota nie powinna się skończyć
- kolejną zaletą usług jest to, że z reguły nie trzeba dużych nakładów żeby zacząć działalność. Dla szpachlującego ściany gipsem wystarczy wiertarka z mieszadłem, wiaderko, zestaw szpachelek, maska przeciwpyłowa, packa z papierem ściernym, odrobina wprawy i do dzieła. Koszt niewielki i zarabiać można. Po pierwszej robocie można kupić flexa czyli maszynę do zacierania ścian z odkurzaczem i zarówno komfort jak i wydajność pracy znacznie rośnie. Informatyk może kupić komputer (choć z reguły już go ma), kupić programy, lub korzystać z zupełnie darmowych, odrobina wprawy i już można zarabiać na usługach tworzenia stron internetowych. Koszt niewielki lub nawet zerowy przy założeniu, że już komputer jest w jego posiadaniu i wykorzystaniu darmowego oprogramowania a jest tego dość sporo.
Żeby nie było tak różowo teraz wymienię niektóre wady:- jedną z wad prowadzenia jednoosobowej działalności usługowej jest to, że trzeba na wszystko zaharować samemu i jeśli nie zamierzamy podzlecać komuś, lub nająć pracowników cały ciężar przemielenia pracy spoczywa na nas a może być trochę ciężej zatrudnić kogoś niż przy handlu, lub produkcji
- drugim wrogiem dla nas jest czas. Tak nie pomyliłem się czas. Otóż jeśli trzymamy się standardów to średnio wyjdzie nam określona stawka godzinowa, możemy ją nieco zwiększyć przez inteligentne działanie a mianowicie kupujemy maszyny zamiast pracować ręcznie. Przykład takiego działania podany był wyżej - kupujemy szlifierkę do gipsu zamiast gładzić ściany ręcznie. Tu jednak jest granica, której nie przeskoczymy sami. Ilość godzin razy stawka zysku minus minimalne koszty równa się pensja. Teraz gdy na godzinę wychodzi nam określona stawka to niestety zwiększenie zysku równa się ze zwiększeniem ilości naszej pracy. Ale przecież nie będziemy pracować po 18 godzin. (Mam nadzieję). Przecież praca to nie wszystko nawet gdyby była wciągająca i interesująca, dla innych, dla rodziny a także dla siebie też trzeba znaleźć trochę czasu.
- kolejnym problemem i wadą usług jest to, że często wiąże się ona z dogadywaniem się z klientem osobiście. Wiąże się to niekiedy ze sporą ilością czasu na uzgodnienie co jest do zrobienia i jak. Czasem może być tak, że klient sam nie wie jak tworzone dzieło ma naprawdę wyglądać i jakoś to wychodzi na końcu. W takim przypadku trzeba być twardym negocjatorem i uwzględniać wszystko, co powoduje zwiększenie ilości czasu jaki potrzeba na wykonanie niezbędnych dodatkowych prac. Sam swego czasu pracowałem w tym biznesie i wiem czym to pachnie.
Generalnie klientowi zależy na jak najlepszej usłudze a nam zależy, żeby to zrobić szybko i żeby się w miarę opłacało, bo gdy umówimy się na określoną sumę za całość roboty a robota się przedłuża to z każdą chwilą tracimy.
- gdy robi się coś na zamówienie bardzo często ciężko jest ocenić ile czasu nad tą pracą spędzimy. Gdy ustalimy cenę na początku za całość konkretnie to możemy się zdziwić na końcu, że pracowaliśmy dwa razy dłużej niż powinniśmy...
Podsumowując w usługach jednym z największych problemów jest to, że jeśli chcemy dużo zarobić, to będzie ciężko. No chyba że zatrudnimy ludzi i rozwiniemy biznes na dużą skalę. Nie mówię, że się nie da dużo zarobić, ale już bardzo dużo to ciężko. Wiąże się z tym, że trzyma nas stawka godzinowa razy ilość godzin. Jednym z rozwiązań jest zatrudnianie ludzi, lub podzlecanie. Wówczas trzeba się jednak liczyć z kosztami z tym związanymi. Generalnie warto wszystko rozrysować na kartce i przeliczyć, czy wyjdziemy na tym do przodu czy nie.