Zdolność kredytowa - czym jest?
By wziąć kredyt potrzebna jest nam zdolność kredytowa. W jaki sposób ją zdobyć?
Gdy bierzemy kredyt z banku, lub instytucji udzielającej kredytów takich np. jak SKOKi sprawdzana jest nasza zdolność kredytowa. Z reguły trzeba wykazać własne lub/i współmałżonka dochody oraz opisać obecne zobowiązania.
Jest to zrozumiałe, że fachowcy, analitycy chcą sprawdzić, czy jest szansa, że będzie nas stać na taki czy inny kredyt. Wzięcie kredytu, na którego nas nie będzie stać oznaczałoby kłopoty zarówno dla nas jak i dla banku. Musimy więc zarobić powyżej pewnej granicy, która może być różna dla różnych ludzi, by otrzymać jakikolwiek kredyt.
Zatem bank bierze przede wszystkim:
- dochody z pracy, ale najlepiej jak będzie ona na czas nieokreślony, lub też przedłużana co roku, ale przez kilka lat, lub też niekiedy może wystarczyć oświadczenie szefa, że zamierza nam przedłużyć umowę o pracę na kolejny rok.
- dochody z działalności gospodarczej, które mogą być trochę gorzej traktowane a sama firma z reguły musi być już prowadzona przez dłuższy okres. Gdy firmę prowadzimy 2-3 lata będzie dużo łatwiej wziąć kredyt. Gdy prowadzimy krócej niż 2 lata może być problem z uzyskaniem kredytu
- dochody z wynajmu, lub innego typu nie zawsze mogą zwiększać naszą zdolność kredytową i mogą nawet w ogóle nie być brane pod uwagę choć to zależy od instytucji. Zawsze jednak lepiej je podać, bo gdy analityk będzie weryfikował wniosek kredytowy to mimo wszystko może to wpłynąć na jego decyzji o przydzieleniu kredytu lub nie.
Bank wyliczając zdolność kredytową sumuje uznane przez siebie dochody a następnie od nich odejmuje różne koszty między innymi np.:
- standardowe koszty życia takie jak jedzenie, ubranie itp.,
- koszt utrzymania samochodu,
- utrzymanie domu, mieszkania,
- wcześniej wzięte kredyty,
- karty kredytowe również mają wpływ na zdolność kredytową,
- ilość osób na utrzymaniu,
- zobowiązania cywilne itp. tematy, które mogą nas obciążać finansowo.
To wszystko wpływa na naszą zdolność kredytową i wpływa odwrotnie do zarobków, czyli zmniejsza naszą zdolność kredytową.