test
kredyt


Biznes i inwestycje
Konto bankowe i kredyt
Oprogramowanie dla firmy

Czy warto zmieniać opakowanie produktu

     Czy warto zmieniać opakowanie produktu? Czy udoskonalenie opakowania wpłynie dodatnio na sprzedaż? Spróbujemy poruszyć tę ważną tematykę w niniejszym artykule.

    W dzisiejszym świecie opanowanym często przez konkurencję musimy bardzo mocno ważyć swoje decyzje. W wielu przypadkach nie możemy sobie pozwolić na jakąkolwiek rozrzutność. Dlatego też nie zawsze decydujemy się na wydanie pieniędzy dla grafika, by wykonał ładne i porywające klienta opakowanie produktu. W części przypadków pewnie nie będzie to miało większego znaczenia, jednak w przeważającej większości może być kluczowe jeśli chodzi o sprzedaż produktu.

Kiedy tworzyć ładne opakowanie?
   Jak już ustaliliśmy opakowanie produktu jest niezmiernie ważnym elementem sprzedażowym. Jego przyciągający lub odpychający wygląd może mieć ogromny wpływ na sprzedaż w szczególności, gdy decydujemy się na sprzedaż poprzez markety i sklepy samoobsługowe. Wówczas klient szukający jakości może kierować się w dużej mierze efektownie wykonanym opakowaniem, ciekawym designem, kształtem np. butelki szamponu.
Zatem jeśli klient jest zasobny i nie ma wokoło niego żadnego doradcy, który mógłby polecać dany towar, wówczas decydować może:
Oczywiście decyzja zakupu może być wynikiem wypadkowej tych wszystkich czynników razem wziętych. Jednak gdy klient potrzebuje towar z górnej półki i cena o tym też świadczy, bo jest wysoka, natomiast jakość opakowania temu zaprzecza, wówczas może to rodzić pewne podejrzenia, czy aby produkt nie jest tak samo słaby jak opakowanie?
Zauważmy, że dobre opakowanie wcale nie musi być drogie, niekiedy to kwestia jego dopracowania przez grafika...

Kiedy tworzyć banalne opakowanie?

Kiedy nie zmieniać opakowania?
    Pozostaje jeszcze pytanie kiedy zmiana opakowania może wręcz zaszkodzić zamiast pomóc? Taka sytuacja może pojawić się wówczas, gdy nie mamy wyrobionej marki i manipulujemy przy dobrze sprzedającym się produkcie.
Wówczas jest spore ryzyko, że produkt, który zdobył już uznanie a nasza firma nie wyrobiła sobie jeszcze rozpoznawalnej marki straci to co zyskał do tej pory swoją jakością.
Taką sytuację mogę opisać na swoim przykładzie. Otóż kupowałem pewien rodzaj herbaty, rozpoznając ją po pudełku. Jakoś nigdy nie zwróciłem uwagi na markę, przynajmniej nie na tyle, by ją zapamiętać. W pewnym momencie okazało się, że tej herbaty nie ma w sklepach. Zacząłem się więc zastanawiać, czy firma zakończyła produkcję czy też zmienili pudełko. Tym samym zacząłem kupować to co było na rynku do tej pory nie wiedząc co się stało z tamtym upatrzonym już produktem.
Trochę inna sytuacja by była gdyby opakowanie zmieniło się na kawie takiej jak Tschibo, czy Inka. Wówczas nie miałbym problemu z jego odnalezieniem.
Zatem jeśli już musimy zmienić opakowanie mało rozpoznawalnej marki, wówczas lepiej jest zrobić to tak, by choć w części przypominało dawne. Można tego dokonać wykorzystując np. tę samą kolorystykę a upiększając wygląd całości.

Wnioski
    Decyzja zmiany wyglądu pudełka nie zawsze jest łatwą decyzją i wiele zależy tu od rozpoznawalności marki, czy produktu. Generalnie można poeksperymentować na produktach, które i tak się słabo sprzedają, jednak gdy produkt się dobrze sprzedaje a sama firma nie ma mocno rozpoznawalnej marki to osobiście nie wiem czy bym się odważył na zmianę designu opakowania. Oczywiście decyzję trzeba niekiedy podjąć i dopiero po czasie okazuje się, czy była dobra.
Generalnie warto jednak przyjąć pewną zasadę, że przy tworzeniu pierwszego produktu warto zainwestować w ładne opakowanie w szczególności, gdy będzie ono sprzedawane w sklepach samoobsługowych. Wykonanie jednorazowo dobrej grafiki nie kosztuje w końcu aż tak wiele, to może być raptem kilka godzin więcej pracy grafika a efekt może być rewelacyjnie dobry przez cały cykl życia produktu.
No chyba, że celowo kreujemy wizerunek taniego produktu, ale to już inna bajka.


Ciekawe produkty

Poczta pantoflowa. Sztuka marketingu szeptanego 38,85 zł
Skuteczny marketing w małej firmie 36,65 zł
Uniwersytet Donalda Trumpa. Marketing 51,45 zł
Badania marketingowe w małej firmie 36,65 zł
Dodatek gratis! Kolejna wspaniała teoria marketingowa 38,85 zł
Kluczowe umiejętności marketingowe. Strategie, techniki i narzędzia 72,45 zł
Marketing 72,45 zł
Podobne tematy

Outsourcing sprzedaży
Fachowość drogą do większej sprzedaży
Kanały sprzedaży - zwielokratnianie i dywersyfikacja
Sprzedaż
System automatyzacji sprzedaży

Różne
Literatura biznesowa
lokaty | konta oszczędnościowe | kredyty hipoteczne | kredyty gotówkowe |
lokaty strukturyzowane | lokaty bankowe
copyright © www.i-kredyt.com