Czy warto zmieniać opakowanie produktu
Czy warto zmieniać opakowanie produktu? Czy udoskonalenie opakowania wpłynie dodatnio na sprzedaż? Spróbujemy poruszyć tę ważną tematykę w niniejszym artykule. W dzisiejszym świecie opanowanym często przez konkurencję musimy bardzo
mocno ważyć swoje decyzje. W wielu przypadkach nie możemy sobie pozwolić
na jakąkolwiek rozrzutność. Dlatego też nie zawsze decydujemy się na wydanie pieniędzy dla grafika, by wykonał ładne i porywające klienta opakowanie produktu. W części przypadków pewnie nie będzie to miało większego znaczenia, jednak w przeważającej większości może być kluczowe jeśli chodzi o sprzedaż produktu.
Kiedy tworzyć ładne opakowanie? Jak już ustaliliśmy opakowanie produktu jest niezmiernie ważnym elementem sprzedażowym. Jego przyciągający lub odpychający wygląd może mieć ogromny wpływ na sprzedaż w szczególności, gdy decydujemy się na sprzedaż poprzez markety i sklepy samoobsługowe. Wówczas klient szukający jakości może kierować się w dużej mierze efektownie wykonanym opakowaniem, ciekawym designem, kształtem np. butelki szamponu.
Zatem jeśli klient jest zasobny i nie ma wokoło niego żadnego doradcy, który mógłby polecać dany towar, wówczas decydować może:
- marka
- cena
- wygląd opakowania
- i inne czynniki jak np. objętość itp. ale nie w sposób wymienić tu wszystkich
Oczywiście decyzja zakupu może być wynikiem wypadkowej tych wszystkich czynników razem wziętych. Jednak gdy klient potrzebuje towar z górnej półki i cena o tym też świadczy, bo jest wysoka, natomiast jakość opakowania temu zaprzecza, wówczas może to rodzić pewne podejrzenia, czy aby produkt nie jest tak samo słaby jak opakowanie?
Zauważmy, że dobre opakowanie wcale nie musi być drogie, niekiedy to kwestia jego dopracowania przez grafika...
Kiedy tworzyć banalne opakowanie?- w przypadku sprzedaży marketowej dopuszczalne jest wykonanie słabego opakowania, dla tańszych produktów i przydaje się to wówczas, gdy klient poszukuje najtańszego. Wówczas opakowanie może wyglądać adekwatnie do jakości produktu i może to nie zaszkodzić sprzedaży. Takie opakowanie mówi klientowi: "jestem produktem okrojonym i tanim". Jest to też w pewien sposób uczciwe. Bo nie sprzedajemy słabego produktu w droższym od niego opakowaniu. Fakt ten nie zmienia jednak tego, że tandetnego produktu nie powinniśmy w ogóle sprzedawać.
- kolejnym przypadkiem, gdy jakość wyglądu produktu nie powinna wpłynąć na sprzedaż, jest taka, gdy produkt jest w głównej mierze sprzedawany wyłącznie przez ludzi. Przykładowo, gdy przychodzimy do sklepu z częściami samochodowymi i prosimy o klocki hamulcowe, czy też o inne elementy samochodowe to raczej nie powinno opakowanie robić większej różnicy w sprzedaży choćby było tylko z szarej tektury.
- gdy nie ma konkurencji, wówczas opakowanie nie powinno mieć większego znaczenia oczywiście o ile produkt nie wymaga rozreklamowania, bo wtedy sytuacja trochę się zmienia.
Kiedy nie zmieniać opakowania? Pozostaje jeszcze pytanie kiedy zmiana opakowania może wręcz zaszkodzić zamiast pomóc? Taka sytuacja może pojawić się wówczas, gdy nie mamy wyrobionej marki i manipulujemy przy dobrze sprzedającym się produkcie.
Wówczas jest spore ryzyko, że produkt, który zdobył już uznanie a nasza firma nie wyrobiła sobie jeszcze rozpoznawalnej marki straci to co zyskał do tej pory swoją jakością.
Taką sytuację mogę opisać na swoim przykładzie. Otóż kupowałem pewien rodzaj herbaty, rozpoznając ją po pudełku. Jakoś nigdy nie zwróciłem uwagi na markę, przynajmniej nie na tyle, by ją zapamiętać. W pewnym momencie okazało się, że tej herbaty nie ma w sklepach. Zacząłem się więc zastanawiać, czy firma zakończyła produkcję czy też zmienili pudełko. Tym samym zacząłem kupować to co było na rynku do tej pory nie wiedząc co się stało z tamtym upatrzonym już produktem.
Trochę inna sytuacja by była gdyby opakowanie zmieniło się na kawie takiej jak Tschibo, czy Inka. Wówczas nie miałbym problemu z jego odnalezieniem.
Zatem jeśli już musimy zmienić opakowanie mało rozpoznawalnej marki, wówczas lepiej jest zrobić to tak, by choć w części przypominało dawne. Można tego dokonać wykorzystując np. tę samą kolorystykę a upiększając wygląd całości.
Wnioski Decyzja zmiany wyglądu pudełka nie zawsze jest łatwą decyzją i wiele zależy tu od rozpoznawalności marki, czy produktu. Generalnie można poeksperymentować na produktach, które i tak się słabo sprzedają, jednak gdy produkt się dobrze sprzedaje a sama firma nie ma mocno rozpoznawalnej marki to osobiście nie wiem czy bym się odważył na zmianę designu opakowania. Oczywiście decyzję trzeba niekiedy podjąć i dopiero po czasie okazuje się, czy była dobra.
Generalnie warto jednak przyjąć pewną zasadę, że
przy tworzeniu pierwszego produktu warto zainwestować w ładne opakowanie w szczególności, gdy będzie ono sprzedawane w sklepach samoobsługowych. Wykonanie jednorazowo dobrej grafiki nie kosztuje w końcu aż tak wiele, to może być raptem kilka godzin więcej pracy grafika a efekt może być rewelacyjnie dobry przez cały cykl życia produktu.
No chyba, że celowo kreujemy wizerunek taniego produktu, ale to już inna bajka.