test
W artykule spróbujemy skupić się na wolności finansowej czym jest oraz pojęciami z nią związanymi.
Gdy osiągniemy już wolność finansowa to nie oznacza to automatycznie, że staniemy się bogaci. Próg wolności finansowej jest momentem, gdy zyski pasywne, które osiągamy zrównają się z naszymi kosztami. Tkwimy w takim trochę martwym punkcie, bo wcale nie jesteśmy jeszcze bogaci, ale w tej sytuacji stajemy się wolni bo tak jakbyśmy wcale nie mieli kosztów. Jak to dokładniej wygląda w praktyce?
Otóż naturalne jest to, że mamy koszty stałe, których się nijak nie da obejść. Przecież musimy coś jeść, gdzieś spać, opcjonalnie ;-) korzystać z wody, prądu/gazu itp.
Za to wszystko z reguły trzeba zapłacić. Jednak gdy osiągniemy zysk pasywny na poziomie takim jak te koszty wówczas będzie to tak jakby te koszty wcale nie istniały dla nas, nie musimy już na nie pracować naszą ciężką pracą.
Zysk pasywny
Czym zatem jest zysk pasywny? Zysk pasywny jest to zysk na który nie musimy pracować. Najłatwiej jest porównać go do wynajmu mieszkania, zysku z dywidendy, lokaty pieniężnej. Przykładowo wynajmujemy komuś mieszkanie i zostaje nam na czysto 1000zł. Jeśli to pokryje część kosztów lub nawet wszystkie to stajemy się częściowo lub całkowicie wolni finansowo. Teraz tak na prawdę możemy myśleć o zarabianiu pieniędzy bez gorączkowego stresu, by związać koniec z końcem.
Myślę, że zysk pasywny można wypracować w wielu dziedzinach nie tylko jeśli chodzi o wynajem mieszkań, czy lokali użytkowych. Owszem może trochę potrwać zanim znajdziemy ten nasz sposób na zysk pasywny, ale warto mieć go cały czas na uwadze.