test
kredyt


Biznes i inwestycje
Konto bankowe i kredyt
Oprogramowanie dla firmy

Instalacja gazowa w samochodzie

     W artykule zajmiemy się kwestią opłacalności zakładania instalacji gazowej do samochodu, która w niektórych przypadkach zwróci się z nawiązką, zaś w niektórych może się okazać nietrafioną inwestycją.

      W wielu przypadkach instalacja samochodowa może być niepotrzebną ingerencją w samochód. Będzie tak w przypadku, gdy ilość kilometrów, które przemierzamy naszym samochodem miesięcznie jest niewielka. Wówczas rzeczywiście lepiej będzie nie zakładać takiej instalacji, która o ile będzie dobrej jakości i będzie właściwie zainstalowana to raczej nie powinna sprawiać kłopotów. Gdy jednak materiały będą słabej jakości to po jakimś czasie może taka instalacja sprawiać problemy.

Gdy jednak jeździmy dużo to myślę, że zdecydowanie warto zainwestować w taką instalację. Koszt jazdy samochodem na gazie jest z reguły prawie o połowę tańszy niż na benzynie. Oczywiście musimy przejeździć trochę kilometrów, by instalacja się odrobiła stąd pisałem wcześniej, że nie zawsze się to opłaci, gdy robimy mało kilometrów swoim autem.

Ile możemy zyskać?
     Po jakimś czasie, gdy zwróci się inwestycja w instalację gazową, zaczyna się wreszcie zysk, bo jeździmy znacznie taniej niż na benzynie.
Znów według zasady o której pisałem już w innych artykułach, że jeśli zaoszczędzimy 200-300zł miesięcznie na paliwie to tak jakbyśmy kilka dni mogli pracować mniej, bo załóżmy, że za jeden dzień w pracy na czysto zarobimy 100-300zł to oszczędzając 200-300zł moglibyśmy pracować 1 do 3 dni mniej i w portfelu zostałoby nam tyle samo pieniędzy lub gdy przepracujemy te dni zostaje nam na miesiąc te 200-300zł na inne wydatki.
W skali roku będzie to już przy 200zł miesięcznie 2400zł, czyli od 8 do 24 dni roboczych wolnego. Oczywiście w zależności ile teraz zarabiamy, czyli od 100-300zł.
Gdy zarabiamy więcej to zysk czasowy nie będzie tak duży, jednak w Polsce jak na razie chyba jest więcej osób, które zarabia niestety niewiele więc zysk może się okazać dla niektórych jeszcze większy.
Oczywiście w przypadku instalacji gazowej są też minusy, które trzeba uwzględnić. W niektórych przypadkach może nieco spaść moc silnika, w zależności od instalacji zwiększa się nieco awaryjność, jest więcej urządzeń w aucie pracujących non stop kiedy się przemieszczamy więc i więcej elementów do psucia się..., jest nieco droższy przegląd. Jednak w wielu przypadkach nawet gdyby raz na 8-10 lat trzeba było instalację nieco zregenerować - wymienić węże od gazu, zregenerować parownik, poprawić połączenia przewodów elektrycznych to i tak na całości będziemy na plusie i to znacznie.

Po jakim czasie koszt paliwa przekracza koszt zakupu auta?
       Przy mniejszej wartości samochodów, gdy ktoś dużo jeździ to można "przepalić" paliwo o wartości auta w krótkim czasie. Dlatego zmniejszając ten koszt możemy dużo zyskać, na przykład gdy kupimy nie stare auto i będziemy nim jeździć dłuższy czas to po jakimś czasie zaoszczędzimy na sporą część nowego, lub nawet całe używane!
Przykładowo dla auta o wartości 50tys. zł gdy kupimy je nowe to przejeżdżając 200tys. km przy założeniach, że pali  7litrów benzyny i cenie benzyny 4,50zł otrzymujemy sumę: 7litrów * 4,50zł = 32,5zł na 100km.
Obliczamy ile wyjdzie 200 000 / 100km = 2000 cykli stu kilometrowych.
Teraz mnożymy 32,5*2000=65000zł. Tak więc gdy przejeździmy te 200tys. to na paliwo wydamy około 65tys. zł, czyli więcej niż za samo auto.
Gdybyśmy jeździli na gazie moglibyśmy zaoszczędzić może nie połowę, ale sporą sumę na nowe auto.

Auto o wartości 20tys. przy tych samych parametrach spalania i cenie przejeździmy już po około 62tys. km.

Po jakim czasie z różnicy jazdy na gazie a na benzynie możemy kupić następne auto?
   Co zatem można z tym zrobić? Gdy przerobimy auto na gaz to po około 180tys. km, zostanie nam oszczędności około 20 tys., czyli gdybyśmy te kwoty odkładali to możemy sobie kupić następne auto za 20tys. zł.
Jak to policzyłem? Otóż niżej z obliczeń wyjdzie, że oszczędność używania gazu zamiast benzyny wynosi około 13zł. Zatem 180000/100=1800 cykli stu kilometrowych.
Mnożymy 1800(cykli stu kilometrowych)*13zł(oszczędności) = 23400zł - oszczędności na jeździe na gazie. Kwota jest wyższa niż 20tys., bo uwzględnia również koszty instalacji, droższego przeglądu i ewentualnych napraw.

Przy obliczaniu spalania gazu trzeba uwzględnić cenę:

Tak więc gdy instalacja kosztuje 2,5tys. zł to oznacza paliwa na około 7700tys. km.
Natomiast koszt auta na benzynie będzie 32,5zł
Na gazie będzie to 32,5*120% (auto może trochę więcej palić) / 2(cena ok. dwa razy niższa) = 19,5zł.
Ale w obliczeniach musimy uwzględnić to, że zyskujemy tylko różnicę, czyli około
32,5-19,5=13zł na stu kilometrach.
By odzyskać zatem powiedzmy nawet 2,7tys musimy podzielić 2700zł/13zł * 100km = 20769km. Po dopiero tej sumie, albo i nieco później zwróci się nam instalacja gazowa.

Podsumowanie
    Są to oczywiście wyliczenia szacunkowe, ciężko tu wyrokować o każdym przypadku. Nie każde auto nadaje się w takim samym stopniu do tego, by założyć do niego instalację gazową, niektóre mogą mieć delikatne elementy, które przy gazie mogą sprawiać problemy, ale to już sprawa indywidualna, którą trzeba rozeznać i warto poczytać opinie w Internecie i popytać fachowców z tej branży.
Generalnie gdy weryfikacja wypadnie pomyślnie i nasze auto znakomicie nadaje się do założenia gazu i planujemy tym autem jeździć dłużej to warto założyć gaz, bo po pierwsze wyjazdy nie będą nas aż tyle kosztowały a po drugie zostanie nam trochę oszczędności na następne auto. Oczywiście mogą być różne zagrożenia, że gaz podrożeje itp. No cóż nigdy do końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego już tak to jest w życiu. Przy inwestowaniu zawsze trzeba się z tym liczyć.
Ciekawe produkty

Finanse dla niefinansistów 37,00 zł
Finanse w biznesie. Osobisty mentor 24,90 zł
Jak kontrolować swoje finanse 22,90 zł
Podobne tematy

Inteligentne oszczędzanie
Sposoby pozyskiwania środków na biznes/inwestycje
Oszczędzanie wody
Oszczędzanie wody - bez zgrzytów w rodzinie cz.2.
Ogrzewanie - oszczędzanie na etapie budowy
Oszczędzanie
Inwestycje w złoto

Różne
Literatura biznesowa
lokaty | konta oszczędnościowe | kredyty hipoteczne | kredyty gotówkowe |
lokaty strukturyzowane | lokaty bankowe
copyright © www.i-kredyt.com