Oszczędzanie wody - bez zgrzytów w rodzinie cz.2.
Zapraszamy do drugiej części artykułu o bezkonfliktowym oszczędzaniu wody. Cały efekt polega na tym, że nie musimy mówić innemu domownikowi, żeby oszczędzał wodę, lecz dzieje się to samoczynnie, niejako jakby odgórnie, czasem może nawet niezauważalnie przez pozostałych domowników.
Oszczędność wody pod prysznicem
Gdy chcemy ograniczyć zużycie wody w kabinie prysznicowej do wyboru mamy różne rodzaje końcówek prysznicowych. Cały efekt tego rozwiązania polega na tym, by maksymalnie przydławić strumień wody i żeby użytkownik tego nie odczuł w sposób taki by musiał zbytnio dłużej czekać na to by spłukać mydło.
Osiągnąć to można stosując specjalną funkcję nazywaną niekiedy wiele mówiącą nazwą jaką jest mgiełka.
Działa podobnie jak perlator, tyle że tu efekt powinien być jeszcze mocniejszy. O ile perlator nie powinien aż tak rozdrabniać wody to prysznic, który ma oszczędzać powinien maksymalnie rozpylać wodę na jak najmniejsze cząsteczki. Dzięki temu gdy przystawimy rękę do takiego prysznica woda w krótkim czasie powinna pokryć dużą powierzchnię ręki wodą, choć niewiele jej leci, co powoduje, spore oszczędności.
Zalety:
- Takie rozwiązanie daje spore oszczędności wody - zmniejszenie ilości wody jednocześnie nie pogarszając jakości
- dostajemy bardzo ciekawy strumień wody, bardzo miękki i efektywny
- z reguły takie zestawy prysznicowe mają dodatkowo wbudowane inne funkcje, które są bardzo przydatne, np. mocny strumień masujący, który może być przydatny oprócz standardowego zastosowania również przy czyszczeniu wanny i innych elementów, które wymagają silnego i rozpędzonego strumienia wody. Mgiełka np. przy czyszczeniu wanny ze względu na zbyt miękki strumień za rewelacyjnie się nie sprawdza...
Wady:- Pewną wadą takiego rozwiązania może być to, że musimy puścić trochę cieplejszą wodę, bo mocno rozdrobniona szybko się oziębia zanim doleci do nas i im dalej stoimy od prysznica tym zimniejsza jest woda.
- gdy woda zawiera dużo kamienia taki prysznic może ulegać zatkaniom poprzez osadzanie się kamienia
Oszczędzanie wody w spłuczce Kolejnym etapem jest przeglądnięcie spłuczek do ubikacjach. Wbrew pozorom może to mieć spore znaczenie w szczególności, gdy w domu mieszka wiele osób. Wówczas wiele cykli spuszczania wody pomnożone przez zbyt dużą ilość wody może również generować niemałe koszty. Oczywiście i tu można często coś zmienić.
Wystarczy tylko wyregulować ilość wody potrzebnej do spłukiwania. Metodą prób i błędów należy wyznaczyć optymalną ilość wody. Wówczas ilość cykli razy oszczędzona woda może dać sporą oszczędność.
Z życia wzięte Mojemu dobremu znajomemu gdy rachunki za wodę zaczęły przychodzić drastycznie duże wykonał właśnie taką akcję regulacji ilości wody w spłuczkach i po takiej wykonanej akcji okazało się, że ogólne zużycie wody gwałtownie zmalało. W jego przypadku w domu urzęduje dość sporo osób więc rzeczywiście oszczędność może być spora.
Kapiące krany O tym nawet nie będę się rozpisywał, by chyba jest to oczywiste...