test
kredyt


Biznes i inwestycje
Konto bankowe i kredyt
Oprogramowanie dla firmy

Podwykonawca - taktyka i strategia

    Pomimo tego, że bycie podwykonawcą może być lukratywne, oraz w niektórych przypadkach bardzo korzystne to jednak wszystko to wydaje się być niestabilne, niepewne i od nas niezależne...  Pisaliśmy o tym w poprzednim artykule: Podwykonawca - zalety i wady.

     Gdy całą działalność opieramy o współpracę z jednym tylko zleceniodawcą w pewnym sensie uzależniamy się od niego i nie chodzi tu bynajmniej o jego humory, lecz o to, że taka firma też nie jest wieczna i w pewnym czasem najmniej oczekiwanym momencie może upaść a to prawdopodobnie byłoby równoznaczne też z naszym upadkiem...

Jakie są możliwości wyjścia z tej trudnej sytuacji? Czy trzeba rezygnować z bycia podwykonawcą?
Nie na pewno nie warto rezygnować z bycia podwykonawcą. Jednak dopóki nie jest jeszcze za późno i o ile to jest możliwe warto oprzeć swoją firmę o inne prace.
      Najlepiej mieć wiele kanałów przez które klienci do nas docierają. Nie tylko przez jednego zleceniodawcę. Wówczas gdy firma przestaje nam zlecać to tylko tracimy jakąś część zleceń, ale nie idziemy na dno.

Stabilność a jeden zleceniodawca - niepewny rozwój
     Pewnie każdy z nas chciałby mieć choć trochę stabilności. Czasem chciałoby się też zainwestować w firmę, po to by szybciej realizować zadania związane z pracami otrzymywanymi od zleceniodawcy i wykonać np. narzędzie, system, moduł który przyspieszy dwukrotnie wykonanie pewnego zadania. Co jednak wówczas gdy wydaliśmy pewną sumę na to a okaże się, że przez dwa miesiące nie będzie zleceń...
Jak tu inwestować w tak niepewną firmę. Prowadzenie jej kosztuje pewnie sporo stresu, bo przecież pracownicy nie mają pracy a trzeba ich opłacać...

Gdy jednak zapewnimy sobie oprócz tych zleceń od jednej firmy inne zlecania i wytworzymy sobie kilka kanałów przez które będą spływać zamówienia na naszą pracę, wówczas firma staje się bardziej stabilna i jest mniejsze prawdopodobieństwo na przestój w niej.

Co gdy braknie mocy przerobowej?
       Z drugiej strony może pojawić się pytanie a co będzie, gdy wszyscy naraz zleceniodawcy przyjdą z projektami i nasze moce przerobowe będą za małe by temu podołać?
I do tego tematu należy podejść do spokojnie. Od początku działania naszej firmy powinniśmy wytworzyć sobie całą strukturę i strategię działania. Taką strategią może być pomysł taki by:
Zanim dojdzie do sytuacji krytycznej, przeciążeniowej przewidzieć taki wariant i przygotować się do niego. Dobrym rozwiązaniem, oprócz pracowników, których przecież zbyt dużo nie może być w naszej firmie, bo w chwili stagnacji rynku moglibyśmy zbankrutować, jest poszukanie ludzi, którym moglibyśmy sami podzlecać nasze prace.
Jest przecież wiele osób, które pracują w różnych miejscach i chętnie mogą podjąć dodatkowe prace, by dorobić do pensji. Mogą to też być inne firmy, którym zlecimy nasze wybrane tematy. Taka współpraca jest na zasadzie dodatku i nie jest zobowiązująca a jednocześnie może uratować nas przed przeciążeniem w chwilach zbyt dużej ilości pracy a zarazem nie ściągnie nas w dół, gdy pracy nie ma. Warto mieć zatem trochę pracowników jak i ludzi na zewnątrz z którymi możemy współpracować. Warto też wcześniej sprawdzić jak taka współpraca będzie wyglądała by nie było później niespodzianek i stresu.

Ostatnia deska ratunku - konkurencja
      W najgorszym przypadku gdy nie uda nam się zlecić znajomym pracownikom z zewnątrz i tak nie warto się stresować takim nawałem pracy, bo przecież możemy zlecić konkurencji wykonanie pracy a następnie przekierować wynik do klienta. Nie musimy wcale oddawać klienta konkurencji, lecz zlecić im tylko wykonanie pewnych prac.

Podsumowując mimo, że nie jest niekiedy łatwa pracą praca z klientami to warto choć w części trzymać pieczę nad tym samemu, by nie być całkowicie uzależnionym od jednej firmy i wielu czynników zewnętrznych na które nie mamy w zupełności wpływu.

Podobne tematy

Własna firma - usługi
Usługi porady - czyli co zrobić, by usługi się opłaciło prowadzić

Różne
Literatura biznesowa








lokaty | konta oszczędnościowe | kredyty hipoteczne | kredyty gotówkowe |
lokaty strukturyzowane | lokaty bankowe
copyright © www.i-kredyt.com