test
 Jedn± z g³ównych zasad, która powinni¶my siê kierowaæ otwieraj±c firmê powinna byæ po pierwsze automatyzacja po drugie automatyzacja i po trzecie automatyzacja. Nie j±kam siê pisz±c ten tekst... Chcê tylko podkre¶liæ wagê tej sprawy.
My¶lê, ¿e przedsiêbiorcy, którzy dzia³aj± ju¿ d³u¿ej na rynku zgodz± z powy¿szym stwierdzeniem.
Co to oznacza w praktyce?
     Powiedzmy, ¿e mamy ju¿ pewien pomys³ na w³asn± dzia³alno¶æ. Rozkrêcamy j± na swój w³asny sposób. Ka¿dy pomys³, ka¿dy biznes rz±dzi siê swoimi w³asnymi prawami i ciê¿ko jest tu odnie¶æ siê do wszystkich z osobna, jednak przyk³adowo zajmiemy siê stacjonarnym sklepem z wieloma produktami z wynajêtym lokalem. Oczywi¶cie dzia³amy tu wed³ug naszego biznesplanu - dzi¶ po latach dzia³ania stwierdzam, ¿e bez takiego dokumentu coraz ciê¿ej jest mi sobie wyobraziæ, abym mia³ siê zabraæ za jaki¶ biznes, bez choæ wstêpnego naszkicowania ca³o¶ci dzia³añ i wstêpnej kalkulacji.
Wracaj±c do tematu po jakim¶ czasie dzia³ania naszej firmy warto wygospodarowaæ trochê czasu, zatrzymaæ siê w biegu i przygl±dn±æ siê jej niejako z zewn±trz. Oceniæ jej funkcjonowanie dzia³anie i zastosowaæ optymalizacjê wed³ug dwóch bardzo wa¿nych kryteriów:
1) optymalizacja czasowa
2) optymalizacja finansowa
  Korzystaj±c z powy¿szego podzia³u spisujemy wszystkie dzia³ania oraz co ile czasu zajmuje. Na pocz±tku w³asnego biznesu, bêd±c zafascynowanym swoim przedsiêwziêciem mo¿e siê nam wydawaæ, ¿e najwa¿niejsza jest analiza finansowa a swoim czasem nie ma siê co martwiæ. Nic bardziej mylnego. Je¶li na pocz±tku, powiedzmy po pewnym rozbiegu firmy - dotarciu siê wszystkiego nie zadbamy o optymalizacjê czasow± wówczas mo¿emy po jakim¶ czasie siê zablokowaæ i nawet ca³kowicie zatrzymaæ w rozwoju, lub co gorsza nawet cofaæ i schodziæ z jako¶ci± naszych us³ug i pracy. Efektem braku optymalizacji czasowej mo¿e byæ ogromny nawa³ pracy i ju¿ utarte powiedzenie, ¿e nie mam na nic czasu. Jest to bardzo prawdopodobne, gdy¿ w miarê jak firma siê rozrasta potrzeba czêstszych lub wiêkszych zamówieñ, trzeba wiêcej czasu po¶wiêcaæ w magazynie, ¿eby wszystko uporz±dkowaæ, zaczyna siê robiæ ciasno i coraz wiêcej tym podobnych problemów siê pojawia.
Ka¿dy taki problem czeka na rozwi±zanie a im wiêcej ich jest a my nie analizujemy swego dzia³ania to jest prawie pewne, ¿e bêdziemy mieli coraz miej czasu. Je¶li zabraknie czasu na wypoczynek, na chwilê dla siebie to albo staniemy siê pracoholikami, narazimy siebie i swoj± rodzinê na os³abienie relacji lub te¿ stracimy zapa³ i obrzydnie nam nasz w³asny biznes. Mo¿na go wówczas przyrównaæ do przys³owiowej studni bez dna. Ile by¶my w ni± pracy nie w³o¿yli tyle poch³onie. Po prostu nie do przerobienia. Taki stan mo¿e sprawiæ, ¿e staniemy siê nerwowi, bo wziêli¶my na siebie zbyt du¿o pracy i mo¿emy mieæ ci±g³e poczucie, ¿e wszystko zawalamy, ¿e za ma³o pracujemy itp.
Dlatego wa¿ne jest równoleg³e za³atwianie spraw - praca a tak¿e ci±g³a jej analiza. Dwie równoleg³e sprawy, które pomog± nam utrzymaæ firmê w dobrej kondycji a tak¿e zachowaæ dla siebie trochê wolnego czasu i umys³u.
Czasem warto zrezygnowaæ z niektórych rzeczy stosuj±c np. znan± metodê Pareto o której mo¿na poczytaæ pod tym adresem:
Metoda wyboru priorytetów zadañ - zasada Pareto.