test
Wiele osób szuka jak założyć własną firmę. Wbrew pozorom założenie firmy nie jest takie trudne i czasochłonne. Wystarczy kilka dni i już jesteśmy właścicielami własnego biznesu.
Jak zatem założyć działalność gospodarczą? Jeśli chodzi o formalności to trzeba zgłosić się do Urzędu w celu uzyskania wpisu nazwy firmy do ewidencji i ustalenia rodzaju prowadzonej działalności.
Wpis do ewidencji
Od jakiegoś czasu obowiązuje dużo bardziej rozbudowana lista działalności niż dawniej. Dodano wiele elementów i warto wybrać to czym planujemy się zajmować. Czyli wybieramy główny profil naszej działalności np. elektronika i jeśli zachodzi taka potrzeba to poboczne działalności. Gdy będziemy głównie zajmowali się produkcją urządzeń elektronicznych to to powinno być wpisane jako główna działalność. Jeśli dodatkowo chcemy świadczyć usługi naprawy sprzętu to powinno to być też ujęte w odpowiednim punkcie. Skąd dowiedzieć się jakie są punkty? Z reguły na miejscu otrzymamy książkę w której jest cały spis i spośród niego wybieramy to czym planujemy się zajmować.
Co się stanie, gdy z czasem dojdzie nam na przykład handel? Nic strasznego, zawsze możemy pójść i zaktualizować wpis w urzędzie.
Nip
Musimy też wyrobić sobie nip jeśli go jeszcze nie posiadamy. Gdy już pracowaliśmy to pewnie gdzieś w domu znajdziemy dokument wydany przez urząd o nadaniu numeru nip, gdyż jest on też nadawany pracownikom.
Regon
Dodatkowo trzeba pójść do Głównego Urzędu Statystycznego, bo tam zdobędziemy regon.
Konto firmowe
Warto też utworzyć konto firmowe. Może nim być na przykład konto firmowe mBiznes mbanku. Pod tym linkiem można takie konto za darmo zamówić przez Internet bez wychodzenia z domu. Koszt założenia takiego konta jest zerowy jak również zerowe jest jego utrzymanie, jedynie przelewy z niego są płatne. Można też utworzyć eKonto w którym również i przelewy są bezpłatne. Konto bankowe przyda się na przykład przy płaceniu ZUSu - parę kliknięć i zrobione zamiast stania w kolejce. Za pomocą konta firmowego mbanku jeśli chcemy możemy sprawić, że o ZUSie będziemy musieli pamiętać tylko raz w roku! Raz w roku parę chwil poświęcić i zapomnij o żmudnym obowiązku pamiętania o ZUSie co miesiąc. Wystarczy zaplanować za pośrednictwem konta w mBanku zapłaty na cały rok i do końca roku mieć to z głowy. Więcej o tej poradzie na stronie: Zus zapłać raz w roku.
ZUS
Należy też udać się do ZUSu i zgłosić, że będziemy płacić składki. Gdy zaczynamy swoją pierwsza działalność możemy skorzystać z opcji tańszego ZUSu, czyli około 320zł zamiast ok. 800zł.
Warto też zastanowić się czy będziemy sobie opłacali składkę chorobową czy też nie. Jest ona istotna, gdy chorujemy, wówczas możemy żądać od ZUSu opłaty za ten czas.
Na vacie czy nie...
W Urzędzie Skarbowym trzeba też wybrać formę opodatkowania oraz czy będziemy podatnikami VAT czy nie. Warto to przemyśleć i zastanowić się, czy jest nam to potrzebne. Bycie podatnikiem VAT ma swoje wady i zalety. Możemy wówczas odliczać VAT od zakupionych rzeczy, jednak wiąże się to z comiesięcznymi, lub kwartalnymi rozliczeniami VATu a więc z dodatkową papierologią w firmie oraz z koniecznością odprowadzania vatu od zarobków. Gdy nie jesteśmy płatnikami VAT nie odliczamy VATu ale i go też nie dokładamy do zarobków. W wielu przypadkach możemy wyjść na plus, jednak musimy się liczyć z tym, że nie możemy wystawiać faktury VAT, czyli firma, która zakupi coś od nas nie odliczy VAT, więc nie zawsze jest to opłacalne. Jednak gdy sprzedajemy klientowi z ulicy na paragonie możemy na tym zyskać bo nie zapłacimy od zysku VATu. Wszystko trzeba przemyśleć. Musimy również pamiętać o limicie obrotu, który co roku może być inny i gdy przekroczymy go to automatycznie przechodzimy na VAT.
Powyższe informacje są tylko ogólnym zarysem a nie instrukcją co należy robić gdy się zakłada firmę. Instrukcją być nie może bo przepisy zmieniają się dość szybko i to co było aktualne wczoraj dzisiaj już może nie być niestety, dlatego warto oprócz czytania w Internecie dopytać jeszcze ewentualnie w urzędzie czy jeszcze czegoś nie potrzeba. Miejmy nadzieję, że niedługo rzeczywiście w życie wejdzie uproszczenie, że firmę założymy w jednym okienku.