test
kredyt


Biznes i inwestycje
Konto bankowe i kredyt
Oprogramowanie dla firmy

Jak sprawdzić ile prądu pobiera urządzenie?

    Podstawową kwestią w pomiarze zużycia jakiegokolwiek zasobu trzeba najpierw zmierzyć zjawisko by wiedzieć co zużywa ile. Na oko ciężko jest decydować, bo się można grubo pomylić.

     Co zatem zrobić by sprawdzić ile dane urządzenie pobiera mocy? Czy trzeba wyłączyć wszystkie urządzenia w domu oprócz badanego i patrzeć jak szybko kręci się licznik poboru mocy?
Nie. Wystarczy zapatrzyć się w miernik poboru, czyli tzw. licznik.
Takie urządzenie jest dostępne w sprzedaży i pozwala na oszacowanie ile pobiera dane urządzenie prądu.


Trudność pomiaru standardowym woltomierzem i amperomierze, czy też watomierzem

      Jeśli chodzi o pomiar ile watów, czy też kilowatów pobiera dane urządzenie to nie wystarczy zmierzyć miernikiem woltomierzem jakie jest napięcie i pomnożyć przez zmierzony przez amperomierz prąd. Takie wskazanie może być nieprawdziwe i licznik zamontowany przez elektrownie może pokazywać zupełnie co innego.
Jest to spowodowane wieloma czynnikami, chociażby takimi, że urządzenie może pobierać moc skokowo, szpilkami oraz z takimi pojęciami jak moc czynna i moc bierna, ale to już temat dla elektryków.

Licznik do pomiaru zużywanego prądu
      Tak czy inaczej by mierzyć wiarygodnie moc pobieraną przez urządzenia warto kupić, lub pożyczyć specjalny miernik- licznik, który powinien uwzględnić wszystkie te niuanse związane z tym problemem.
Takie urządzenie wpinamy do gniazdka sieciowego 230V w domu a następnie badane urządzenie do miernika. W ten sposób prąd przechodzi przez miernik i przez niego dostarczany jest do odbiornika, czyli np. zmywarki naczyń.

W takim mierniku z reguły powinna być pokazana:

Jak dokonywać pomiarów
     Trzeba wiedzieć, to że zmywarka będzie pobierać różną moc z sieci w różnych chwilach. Np. w chwili, gdy podgrzewa wodę będzie to spora moc, natomiast gdy wyrzuca wodę powinna być to moc mniejsza. Podobnie z radiem gdy słuchamy cicho powinno ono pobierać znacznie mniej prądu niż gdy słuchamy go na maksymalnej głośności.
By np. zmierzyć ile pobiera lodówka najlepiej podpiąć ją przez miernik na kilka dni i dopiero wówczas podzielić ten wynik przez liczbę dni i wyjdzie nam średnia zużycia lodówki na dzień. Gdybyśmy badali ją chwilowo to moglibyśmy trafić na moment, kiedy "odpoczywa" i nie schładza wsadu, wówczas wskazania będą nieprawdziwe. Trzeba też uwzględnić temperaturę otoczenia, która może występować w upalne lato i w chłodne dni roku, wówczas taka lodówka może włączać się częściej lub rzadziej i tym samy więcej lub mniej zużywać prądu.

W czym może się nam przydać miernik?

Ciekawe produkty

Skuteczne oszczędzanie 17,90 zł
Podobne tematy

Inteligentne oszczędzanie
Oszczędzanie wody
Oszczędzanie wody - bez zgrzytów w rodzinie cz.2.
Ogrzewanie - oszczędzanie na etapie budowy
Oszczędzanie

Różne
Literatura biznesowa
lokaty | konta oszczędnościowe | kredyty hipoteczne | kredyty gotówkowe |
lokaty strukturyzowane | lokaty bankowe
copyright © www.i-kredyt.com