test
kredyt


Biznes i inwestycje
Konto bankowe i kredyt
Oprogramowanie dla firmy

Prawdziwa siła nabywcza

      Musimy wiedzieć, że to co zarabiamy nie jest adekwatne do tego ile tak naprawdę zostaje nam na swoje wydatki.

     Co to oznacza? Otóż to, że zarabiamy przykładowo 3000 na miesiąc na rękę nie oznacza, że te 3 tys. zł możemy sobie co miesiąc wydać na swoje sprawy lub odłożyć, chyba, że mieszkamy jeszcze z rodzicami i oni pokrywają wszystkie koszty. Gdy żyjemy na własny rachunek z reguły wydamy lwią część naszej pensji na koszty życia, mieszkania, dojazdy, opłaty za prąd, wodę itp.
Zatem założenia, które napisałem w artykule o darmowym koncie bankowym, że dla osoby płacącej 10zł / miesiąc za konto bankowe, czyli w skali roku 120zł to będzie to jeden dzień pracy w roku za darmo przy zarobkach 2,5 tys. zł.
Tak naprawdę to będzie więcej dni. Dlaczego?

Obliczenie siły nabywczej

    Gdy uwzględnimy różne opłaty to z tych 2,5 tys. zł zostanie znacznie mniej. Przykładowo na życie taka osoba wyda powiedzmy:
Sumując powyższe stałe wydatki otrzymujemy 1600zł kosztów regularnie co miesiąc. Z pensji zatem zostaje 900zł. Te 900zł stanowią właśnie siłę nabywczą tej osoby.

Korekta obliczeń oszczędności dla darmowego konta bankowego opartego o siłę nabywczą
     Teraz liczymy szacunkowo zarabia taka osoba na dzień zakładając, że jest 21 dni w miesiącu roboczych minus 2 dni urlopu czyli ok. 19.
900zł/19dni w zaokrągleniu = 47zł.
Weryfikując te 10zł/miesiąc, czyli 120zł na rok dzielimy 120zł/47zł= ok. 2,55 dnia w roku.
Zatem biorąc pod uwagę zdolność nabywczą płacąc 120zł na rok przy zarobkach 2,5tys/miesiąc netto i mając koszty 1,6zł/miesiąc musimy pracować około 2,5 dnia na koszty utrzymania konta bankowego w roku.
A wyobraźmy sobie, gdy taka osoba ma jeszcze kredyt hipoteczny i odkłada 400zł na miesiąc. Wówczas taka osoba musi pracować prawie 6 dni w roku, czyli ponad tydzień na to by opłacić konto w banku.

Poniżej znajduje się oferta darmowego konta bankowego, z którego sam korzystam z powodzeniem od lat. Mianowicie dotyczy ona mBanku.


Podobne tematy

Załóż darmowe konto bankowe
Darmowe konto bankowe
Darmowe konto bankowe

Różne
Literatura biznesowa
lokaty | konta oszczędnościowe | kredyty hipoteczne | kredyty gotówkowe |
lokaty strukturyzowane | lokaty bankowe
copyright © www.i-kredyt.com