test
kredyt


Biznes i inwestycje
Konto bankowe i kredyt
Oprogramowanie dla firmy

Twórz schematy

     Tworzenie schematów to kolejny etap po wynalezieniu czegoś nowego, lub po zdefiniowaniu zadania do wykonania. W artykule zajmiemy się tematem tworzenia ich w firmie.

     O ile przy wynajdowaniu nowych rzeczy, wynalazków warto wyłączyć swoje schematyczne i szablonowe myślenie o tyle gdy już przechodzimy do konkretnego zadania i działania zwykle warto do tych schematów powrócić. O myśleniu nieszablonowym była już mowa w artykule o byciu kreatywnym. Dziś zajmiemy się jego antagonistą czyli o schematach.

Jeśli sięgniemy pamięcią do szkoły lub zaglądniemy do swego życia to z łatwością dostrzeżemy, że wszędzie panują schematy. W szkole nauczyciel uczy nas wzorów, sama lekcja jest też prowadzona schematycznie później jest przerwa i znów lekcja. Niektóre zadania matematycznie można rozwiązać schematycznie. Wiele problemów i praw fizyka schematyzuje tak by można było je podstawić do konkretnego wzoru i ujarzmić.

Gdy pójdziemy do pracy tam również czeka na nas cała masa schematów. W dużych zakładach jest przejście przez bramę i wylegitymowanie się przepustką, podbicie listy obecności, sprawdzenie czy nie ma ważnych zadań  a następnie zajęcie się pracą właściwą, która często też jest uschematyzowana.

Które zatem myślenie jest lepsze schematyczne czy nieschematyczne?
    Oba są dobre i właściwe ale jak to w życiu bywa zależy to od sytuacji. W niektórych sprawdza się lepiej jeden sposób w innych drugi.

Trzeba wiedzieć kiedy z nich korzystać. Wyłączenie któregokolwiek całkowicie jest wysoce niezalecane. Gdy wyłączymy myślenie nieschematyczne stracimy swoją kreatywność będziemy pewnie bardziej przypominać roboty niż myślących ludzi, gdy natomiast pozbędziemy się całkowicie schematyczności ciężko będzie nam sprawnie i efektywnie funkcjonować. Bo wszystkie rozwiązania nudne, powtarzające się warto upraszczać i schematyzować, by zajmowały jak najmniej czasu i jak najmniej kosztowały.

Jak wykorzystać schematy w firmie?

    Dochodzimy do sedna naszego artykułu. Otóż w firmie powinniśmy korzystać z tego dobrodziejstwa codziennie. Gdy znajdziemy sposób na zarabianie pieniędzy i dobry cel naszej firmy wówczas powinniśmy wykorzystywać naszą nieszablonowość, kreatywność do tworzenia szablonów i schematów.
Brzmi jak masło maślane? Może i tak ale coś w tym jest. Gdy zatem wiemy co mamy czynić to powinniśmy wymyślać schematy i wzory, które usystematyzują nasze wszystkie działania i zwolnią od myślenia, by prace które będą do wykonania można było zarówno zrobić samemu szybko jak i szybko zlecić.

Powinniśmy mieć porobione schematy na zrobienie tego czy tamtego w szczególności gdy coś trzeba wykonać więcej niż raz a już nie warto rezygnować z szablonów gdy korzystać będziemy z czegoś częściej ale w dużych odstępach czasowych.

Człowiek jest taki, że ma zdolność do zapominania. W wielu przypadkach jest to bardzo potrzebna funkcja niekiedy natomiast przeszkadza. Problemem jest gdy po dłuższej przerwie próbujemy sobie przypomnieć jak to zadanie kiedyś robiłem i tak dobrze i szybko wychodziło... Tu właśnie powinien znaleźć się szablon! A jeszcze bardziej gdy to zadanie mają wykonywać inne osoby!

Robimy jakieś zadanie co jakiś czas? Zrób szablon!
      Zatem zabieramy się za pewne zadanie w firmie, które wykonujemy co jakiś czas i zapominamy jak się za nie zabrać. Wówczas wyciągamy z odpowiedniej szuflady mały schemacik co po kolei trzeba robić by osiągnąć pełen sukces i do dzieła!
Trzeba tylko na początku, gdy już dopracujemy daną czynność do perfekcji stworzyć mały schemacik. A później to już z górki.

Ciekawe produkty

Biznesplan 24,90 zł
Podobne tematy

Bądź kreatywny - nie myśl schematami!

Różne
Literatura biznesowa








lokaty | konta oszczędnościowe | kredyty hipoteczne | kredyty gotówkowe |
lokaty strukturyzowane | lokaty bankowe
copyright © www.i-kredyt.com