test
kredyt


Biznes i inwestycje
Konto bankowe i kredyt
Oprogramowanie dla firmy

Skalowalność biznesu

    Skalowalność biznesu ma duże znaczenie w szczególności gdy planujemy jego rozwój. Biznes powinien mieć możliwość swobodnego rozrastania się na wielu płaszczyznach bez wymagania ciągłego burzenia starego i budowania od nowa

    Co to w praktyce oznacza? Otóż na etapie budowy biznesu trzeba tak zaprojektować biznesplan, by nie doszło do takich sytuacji, że gdy biznes się rozrośnie to przykładowo budynki trzeba będzie zburzyć i wybudować większe, bo to oznacza niepotrzebnie duży koszt. Oczywiście nie mówię tu tylko o samych budynkach, lecz o wszystkich ważnych płaszczyznach firmy.

Skalowalność na etapie biznesplanu
       Gdy zaczynamy nasze pierwsze czy kolejne przedsięwzięcie powinniśmy zwrócić uwagę na to, że gdy nasza firma staje się coraz to większa to często mogą pojawiać się problemy np. związane z lokalem -  np. nie jest w stanie pomieścić tak wielu ludzi, magazynem, który nie mieści produktów itp. to wszystko jest problemem skali. Gdy działamy na małą skalę jest wszystko ok, gdy jednak wchodzimy na duży obrót sprawy się komplikują. To co kiedyś wydawało się z zapasem dziś staje się za małe. Samochód, który mieścił wystarczającą ilość produktów dziś staje się niewystarczający.
Warto więc planować i brać pod uwagę sprawy związane ze zwiększającą się sprzedażą, by w pewnym momencie nie okazało się, że biznes się na tyle rozrósł a myśmy tego nie uwzględnili, że by go prowadzić rozwojowo trzeba by wymienić samochody, lokal, magazyny itp. To może bardzo dużo na tym etapie kosztować i co z tego, że sprzedaż wzrosła jak nas na te zmiany może nie być stać. Gdybyśmy jednak odpowiednio planowali od początku mogło by to niewiele kosztować a przynajmniej znacznie mniej.
Dlatego na samym początku gdy wynajmujemy, lub kupujemy lokal warto uwzględnić potencjalny rozwój w swoim biznesplanie.

Optymalizacja w czasie działania firmy
    Powinniśmy być też skupieni na głównych celach jednak każdy ważniejszy dział naszej firmy warto by miał swój własny system optymalizacji. Ciągle powinniśmy pytać dla każdego elementu systemu czy nie da się tu czegoś uprościć i zoptymalizować? Pewnym sposobem jest założenie zeszytu dla każdego działu firmy i spisywanie pomysłów co da się przyspieszyć a także dopracować.
Powinno to dotyczyć zarówno firmy jak i produktu. Dziś nie jest już jak dawniej, kiedy to niezależnie jaki by produkt nie był to i tak znaleźli się kupujący. Teraz nie jest tak łatwo. No i w sumie może i dobrze. Warto zatem dopracowywać, by nie skończyć jak produkty znanych marek ubiegłego stulecia, które niestety wymarły... np. nasze rodzime samochody, sprzęt elektroniczny audio - wieże itp. Produkty dobre na tamte czasy, dziś już niestety mocno przestarzałe. Gdyby jednak były dopracowywane to kto wie może marki te byłyby dziś wiodącymi na naszym globie... Gdy dopracujemy daną czynność to możemy zyskać czas, gdy dopracujemy produkt to może to być naszym atutem w porównaniu do konkurencji, co oczywiście warto wyeksponować w reklamie tegoż artykułu.

Jak zadbać o skalowalny biznes?
Jak tego dokonać? Podam kilka przykładów:


      Skończę może na tych trzech przykładach, gdyż nie jest moim celem szukanie wszystkich możliwych rozwiązań, lecz chodzi mi o uzmysłowienie problemu, by budowane firmy miały solidną podstawę, która gdy skala się zwiększy nie doprowadzi firmę do upadku, bo i to taki scenariusz jest możliwy.
Hipotetycznie zakładamy, że zwiększa się sprzedaż, automatycznie towar nie mieści się w magazynach nie nadążamy też z przywożeniem go do magazynów bo samochody nie mieszczą towaru. Odbiorcy muszą zbyt długo czekać na towar aż w końcu zniecierpliwieni prawdopodobnie mogą zacząć szukać solidniejszego dostawcy wśród konkurencji, by towar mieć na czas a my tym samym potencjalnie tracimy stałych odbiorców i renomę a to już droga po równi pochyłej ku upadkowi...
Ciekawe produkty

Biznesplan 24,90 zł
Podobne tematy

Skalowalność biznesu

Różne
Literatura biznesowa








lokaty | konta oszczędnościowe | kredyty hipoteczne | kredyty gotówkowe |
lokaty strukturyzowane | lokaty bankowe
copyright © www.i-kredyt.com