test
kredyt


Biznes i inwestycje
Konto bankowe i kredyt
Oprogramowanie dla firmy

Inwestowanie w nieruchomości komercyjne

     Gdy biznes się rozrośnie i są zyski warto pomyśleć nad dobrym zainwestowaniem ciężko zarobionych pieniędzy. Najlepiej tak, by później te inwestycje pracowały na nas i dawały comiesięczny dodatni przypływ gotówki. Jednymi z najbardziej osławionych i polecanych są inwestycje w nieruchomości. Nie zawsze jednak musi to być dobra inwestycja...

     Wiele źródeł podaje, że dobrze jest inwestować zyski w nieruchomości. Oczywiście jest to dobra inwestycja w szczególności, gdy da się je wynająć i będą przynosiły comiesięczny dochód. Jest jednak kilka problemów związanych z zakupem nieruchomości. 

Przy budowaniu domu/lokalu zarówno biedny jak i bogaty bardzo często będzie mógł powiedzieć, że jest to bardzo drogie. Biedny to oczywiste, jednak dlaczego bogaty też może tak powiedzieć? Bo często buduje ze znacznie droższych materiałów, często znacznie większy dom/lokal/zestaw lokali i przez to i dla niego są to też duże koszty. Dlaczego o tym piszę? Otóż dlatego, że inwestowanie w nieruchomości nie jest łatwe, bo gdy w grę wchodzą olbrzymie pieniądze, na które trzeba by pracować wiele lat na średniej krajowej w grę wchodzi też spore ryzyko. Gdy zainwestujemy w sposób nieprzemyślany te pieniądze to może się okazać, że nie dość, że wtopimy zarobioną gotówkę, to dodatkowo jeśli posiłkujemy się kredytem wpadniemy w zadłużenie. Nie chodzi mi oczywiście o odstraszenie kogokolwiek od tego typu inwestycji wręcz przeciwnie. Chodzi mi bardziej o to, żeby inwestować mądrze. W tej dziedzinie trzeba ciągle się uczyć zdobywać nową wiedzę, warto korzystać z wiedzy dobrych doradców najlepiej takich, którzy sami tak inwestują.

Gdy już znajdziemy inwestycję to trzeba szukać dziury w całym znacznie bardziej niż przy małych inwestycjach, by nie okazało się, że jest to nasza pierwsza i ostatnia taka inwestycja i niestety chybiona.

Czasem mówi się, że gdy ktoś zaczyna pracę, czy inwestycje, czy jakiekolwiek przedsięwzięcie to bardzo często trzeba na początku zapłacić frycowe. Jest to oczywiste, że na początku człowiek się przyucza i może popełnić całą masę błędów. Przy tak dużych kwotach należy minimalizować takie ewentualności, bo straty mogą być bolesne a czasami kredyty przez nas trudne do spłacenia.Dlatego zanim zainwestujemy w nieruchomości warto jest rozejrzeć się dookoła i rozeznać sytuację na rynku. Nie można ślepo założyć, że kupię, lub zbuduję budynek i na pewno go wynajmę i będzie na mnie zarabiał. Po jakimś czasie inwestycja się zwróci i będzie już przynosić czysty zysk. To nie do końca zawsze tak działa. Jest wiele sytuacji w których taka inwestycja może być chybiona. Czasem może odegrać tu dużą rolę mało atrakcyjne miejsce lub duża konkurencja a tym samym brak klientów/firm, które chciałyby u nas wynająć lokal pod działalność, lub mieszkanie. W niektórych miejscowościach może być tak, że jest już całe mnóstwo lokali, które ktoś usilnie próbuje wynająć, ale nie ma chętnych. Dlatego warto tę sytuację rozeznać samemu. Możemy mieć później problem, że na przykład część tylko lokali, które wybudujemy będzie wynajęte, lub co gorsza wcale.

Dobrym sposobem jest sprawdzenie, czy w ogóle są ogłoszenia o wynajmie lokali. Sami możemy popytać i poszukać lokalu i dowiedzieć się za jaką cenę i jakie są warunki, czy jest już dużo na danym rynku w danej miejscowości takich lokali i czy nie jest ich za dużo. Można też prześledzić przez jakiś czas czy nowo pojawiające się oferty szybko znikają z tablic ogłoszeń tak i tych internetowych jak i w standardowych np. w biurach ogłoszeń. Taka wstępna analiza pozwoli zbadanie rynku, czy jest w ogóle zapotrzebowanie na nasz lokal pod wynajem. Choć nie da to gwarancji ponieważ rynek stale się zmienia i część danych może być efektem przypadku, sezonowości itp. czynnikom, jednak lepiej jest zrobić choć drobną analizę niż pchać się w biznes w który jedynie wtopimy czas i pieniądze.
Z tego co się orientowałem to przykładowo w jednym z polskich niewielkich miast jest wiele lokali, które świecą pustką, gdyż nie ma chętnych na wynajem. W dużych miastach może być trochę lepsza sytuacja, jednak jak to w biznesie nie warto robić inwestycji w ciemno.

Ciekawe produkty

Analiza kredytu, czyli - jak się nie dać oszukać! 14,00 zł
Podobne tematy

Kredyt hipoteczny - kredyt mieszkaniowy
Kredyt gotówkowy

Różne
Literatura biznesowa
lokaty | konta oszczędnościowe | kredyty hipoteczne | kredyty gotówkowe |
lokaty strukturyzowane | lokaty bankowe
copyright © www.i-kredyt.com