test
kredyt


Biznes i inwestycje
Konto bankowe i kredyt
Oprogramowanie dla firmy

Niebezpieczeñstwo dobrej pracy - dobra praca niekiedy wróg wolno¶ci finansowej

Dlaczego niebezpiecznie jest mieæ dobr± pracê?

     Du¿e zyski, pewna i dobrze p³atna praca mo¿e nieco u¶piæ nasz± czujno¶æ. Mo¿emy siê poczuæ, ¿e zawsze tak bêdzie, ¿e zawsze bêdziemy ju¿ du¿o zarabiaæ i z czasem mo¿e nam nawet przyj¶æ do g³owy, ¿eby wydaæ na konsumpcjê to co potencjalnie zarobimy za rok, czy dwa. Dzieje siê tak, gdy bierzemy kredyt w szczególno¶ci na granicy zdolno¶ci kredytowej o czym pisane by³o ju¿ w artykule Du¿a zdolno¶æ kredytowa.

Niebezpieczeñstwo dobrej pracy jest te¿ takie, ¿e mo¿emy wydawaæ wszystko, lub prawie wszystko na konsumpcjê. Gdy zarabiamy wiêcej to czêsto mo¿e wytworzyæ siê w nas taka mentalno¶æ, by korzystaæ z dro¿szych rzeczy w utrzymaniu, np. samochodów itp.
Problem stanowi± tu nie tyle drogie rzeczy same w sobie, tylko abonament jaki trzeba p³aciæ za ich utrzymanie. Naj³atwiej bêdzie mi to wyt³umaczyæ na przyk³adzie samochodu i domu. Gdy kupujemy samochód, który spala bardzo du¿o a stanowi to dla nas spore obci±¿enie to w pewnym momencie mo¿e okazaæ siê, ¿e ¶ci±ga nas on w dó³ finansowo, bo na przyk³ad pali 20 litrów benzyny a my lubimy du¿o je¼dziæ.

W przypadku zakupu domu gdy nie jeste¶my zbyt zamo¿ni liczyæ bêdziemy mocno z kosztami jego utrzymania, gdy jednak mamy dobr± p³acê to mo¿emy sobie pozwoliæ na zbyt du¿y jak na nasze potrzeby dom co mo¿e byæ pu³apk±. Nie by³oby tu wielkiego problemu, gdyby nie fakt, ¿e w zimie trzeba to wszystko ogrzaæ a to niestety w naszym kraju sporo kosztuje. Roczny koszt utrzymania zarówno mieszkania jak i domu jest w bardzo du¿ej mierze uzale¿niony od jego powierzchni grzewczej.
O ile w ciep³ych krajach takich jak W³ochy, Hiszpania zimy s± w miarê ciep³e i nie maj± oni praktyczne wcale lub prawie wcale kosztów grzewczych w zwi±zku z czym wiêkszy dom mniej wp³ywa na ich portfele to w naszym klimacie ma to du¿e znaczenie.
Zatem paradoksalnie mo¿e doj¶æ do sytuacji takiej, ¿e gdy biedny z g³ow± przemy¶li wydatki to mo¿e mu zostawaæ znacznie wiêcej gotówki do dyspozycji miesiêcznie, ni¿ osoba znacznie wiêcej zarabiaj±ca, ale wydaj±ca zarobki w sposób nieprzemy¶lany. Mo¿e siê okazaæ, ¿e bogaty wcale nie jest bogaty, tylko uwik³any w ogromne koszty oraz jest niewolnikiem abonamentów, swojego domu, samochodu i innych "pieni±dzo¿ernych" decyzji, które sprawiaj±, ¿e niewiele mu zostaje z jego zysków.

Wygrani w loterii niekoniecznie wygrali...
       Spotka³em siê z tak± informacj±, ¿e statystycznie wiêkszo¶æ tych, którzy byli wcze¶niej biedni i wygrywaj± w loterii du¿e pieni±dze to wcze¶niej czy pó¼niej znów staj± siê biedni. Czasem mog± nawet byæ w jeszcze gorszej sytuacji ni¿ przed wygran±. Problemem mo¿e tu byæ w³a¶nie nieumiejêtne zarz±dzanie finansami, czyli kupowanie drogich "abonamentów" takich jak du¿y dom (ogromne koszty ogrzewania), paliwo¿erny samochód - du¿e koszty utrzymania i inne drogie abonamenty. Sam zakup domu mo¿e uszczupliæ zasoby wygranej a resztê je¶li siê jej nie zainwestuje i nie ma siê zysków z innych ¼róde³ "zjedz±" koszty utrzymania domu, auta itp. Po jakim¶ czasie gotówka z wygranej siê koñczy i wygrany mo¿e zacz±æ siê zad³u¿aæ, bo przecie¿ trzeba utrzymaæ drogie w utrzymaniu sprzêty i tu zaczyna siê tragedia finansowa. O ile nie da siê tego utrzymaæ z pracy lub biznesu, to niestety trzeba teraz wyprzedawaæ to co siê ma, bo im pó¼niej tym gorzej...

Nikomu nie ¿yczê takiego koñca wygranej. Dlatego warto uczyæ siê inwestowaæ i wydawaæ swoje pieni±dze w sposób przemy¶lany.

Ciekawe produkty

Bezpieczeñstwo w³asne i maj±tku 17,90 z³
Podobne tematy

Czy praca na etacie jest jeszcze tak lukratywna?
Niebezpieczeñstwo dobrej pracy - dobra praca niekiedy wróg wolno¶
Dobra praca a wolno¶æ finansowa
Spó³ka czy wspó³praca
Bezpieczeñstwo pracy - czy da siê go uzyskaæ?
Praca w domu - praca przez Internet
Telepraca - zalety

Ró¿ne
Literatura biznesowa








lokaty | konta oszczêdno¶ciowe | kredyty hipoteczne | kredyty gotówkowe |
lokaty strukturyzowane | lokaty bankowe
copyright © www.i-kredyt.com