test
kredyt


Biznes i inwestycje
Konto bankowe i kredyt
Oprogramowanie dla firmy

Firma na lata ... - niekoniecznie!

    Czy muszê prowadziæ swój biznes ca³e swoje ¿ycie? Absolutnie nie! Z biznesem mo¿emy czêsto zrobiæ to co ze zwyk³± rzecz±, np. sprzedaæ w ca³o¶ci, sprzedaæ jej czê¶æ, przekazaæ, zamkn±æ, lub te¿ wynaj±æ - np. zatrudniamy dyrektora, który przejmuje z nas nawet obowi±zek zarz±dzania.

   Uwa¿am za naiwne takie my¶lenie, ¿e kto¶ zak³ada firmê i my¶li ¿e tylko to mo¿e robiæ i ¿e jest to firma na ca³e ¿ycie. Owszem mo¿e tak siê uda, o ile jest to dobre dla nich to ¿yczê tego tym ludziom. Ma³o prawdopodobne jest te¿ to, ¿e uda nam siê utrzymaæ nasz± firmê (przynajmniej w pocz±tkowej postaci) przez ca³e nasze ¿ycie.

W wielu przypadkach firma dzia³a kilka lat na wysokich obrotach a to my musimy trzymaæ rêkê na pulsie i wiedzieæ kiedy nale¿y zmieniæ kierunek, bo gdy przegapimy ten moment skazujemy siê na wegetacjê lub w najgorszym wypadku nara¿amy siê na upadek z d³ugami.

Czasem mo¿emy zaczynaæ nasz± dzia³alno¶æ w jednej bran¿y za kilka lat okazuje siê, ¿e pracujemy w innej po to by za kilka lat wróciæ do poprzedniej, lub te¿ ca³kiem zmieniæ swój profil. Niestety nie ma prawie nic pewnego w tym ¶wiecie.

Je¶li jednak trzymamy rêkê na pulsie to w porê mo¿emy zauwa¿yæ zmianê trendu i mo¿emy m±drze dokonaæ kilka zmian a nasza firma utrzyma siê na rynku. Oczywi¶cie nie musimy siê przebran¿awiaæ, jednak w chwili gdy dobrze zarabiamy powinni¶my inwestowaæ te nadwy¿ki w co¶ co da nam dodatni przep³yw pieniê¿ny i pozwoli przetrwaæ czas kryzysu a w chwili katastrofy, gdy widzimy, ¿e idziemy z okrêtem na dno i ju¿ praktycznie nie da siê uratowaæ naszej firmy to w porê mo¿emy zamkn±æ nasz± dzia³alno¶æ i nie tylko nie zostajemy z d³ugiem, lecz mamy teraz warto¶ciowe rzeczy np. nieruchomo¶ci, które ci±gle generuj± dodatni przychód.

Je¶li my¶limy w ten sposób uniezale¿niamy siê trochê od naszej firmy. Nie warto stawiaæ w takim przypadku na jedn± kartê, czyli tylko i wy³±cznie na swoj± firmê. Warto w chwilach dobrej koniunktury zainwestowaæ nadwy¿ki naszych dochodów w bezpieczne transakcje z dodatnim przep³ywem pieniêdzy.

Jak ju¿ pisa³em ma³o prawdopodobne jest to, ¿e bêdziemy nasz± firmê prowadziæ przez ca³e ¿ycie zajmuj±c siê na przyk³ad produkowaniem jednej i tej samej rzeczy. By³oby to nieco naiwne, choæ nikt tego nie mo¿e wykluczyæ. Prowadz±c okre¶lon± dzia³alno¶æ musimy mieæ na uwadze to, ¿e ka¿dy produkt ma cykl swojego w³asnego ¿ycia.

Na pocz±tku jest nieznany - nale¿y go rozreklamowaæ. Pó¼niej zaczyna siê wzrost sprzeda¿y, jednak po jakim¶ czasie pojawia siê konkurencja. Sprzeda¿ ju¿ nie ro¶nie tak gwa³townie, lub te¿ zaczyna siê stabilizowaæ na pewnym pu³apie lub nawet spada.

Nastêpnie rynek powoli nasyca siê i zaczyna sprzeda¿ spadaæ. Oczywi¶cie nie odnosi siê to do ka¿dego produktu jednakowo, gdy¿ s± produkty, które dopóki ludzie bêd± istnieæ na ziemi to produkty bêd± siê raczej sprzedawaæ np. chleb. Jednak takie produkty s± produktami w których jest ogromna konkurencja, przez co te¿ ciê¿ko jest na tym dobrze zarobiæ.

Warto wiêc o tym wiedzieæ, ¿e prawdopodobnie rynek naszej firmy z czasem mo¿e siê skurczyæ albo przez brak popytu, lub przez konkurencjê. Wniosek nasuwa siê sam. Dobrze jest inwestowaæ. Bo gdy mamy ju¿ wiedzê, ¿e nasza firma prawdopodobnie bêdzie ros³a w si³ê, pó¼niej pojawi siê konkurencja a nastêpnie mo¿e siê rynek nasyciæ to w chwili gdy wszystko krêci siê super nale¿y inwestowaæ i nie ma co liczyæ na to, ¿e zawsze bêdzie dobrze.

Warto wiedzieæ, ¿e prawa fizyki, ekonomii s± sta³e i nie jest tak ³atwo je przechytrzyæ. Owszem je¶li uda nam siê otworzyæ wielkiego giganta, przedsiêbiorstwo z wielkim zapasem zysku, jest szansa na to, ¿e firma ta przetrwa wiele pokoleñ. Jednak znacznie wiêcej jest firm, które upadaj± zbyt szybko ni¿ takich gigantów. Je¶li wiêc doskonale znamy prawa fizyki i wiemy, ¿e auto na zakrêcie, je¶li zbyt szybko w niego wjedziemy na pewno z niego wypadnie warto te¿ skorzystaæ z praw rynku i przed czasem inwestowaæ w co¶ co w przypadku spadku obrotów naszej firmy pozwoli nam przetrwaæ w miarê bezstresowo.

To tylko od nas zale¿y, czy firma bêdzie dla nas wielkim stresem, czy te¿ ciekaw± fascynuj±c± prac± granicz±c± z zabaw±... Je¶li zdamy siê na los wówczas staniemy siê ryzykantami, którzy z du¿y prawdopodobieñstwem w pewnym momencie strac± wszystko co wypracowali a mo¿e i jeszcze wiêcej. Bo wiele osób próbuje "na si³ê" utrzymaæ firmê przy ¿yciu bior±c kolejny kredyt - a mo¿e siê uda. W pewnym momencie mo¿e okazaæ siê, ¿e jednak siê nie da i bêdziemy zmuszeni nasz± firmê zamkn±æ z ogromn± strat±, ze sporym d³ugiem w postaci kredytu. W rezultacie co z tego, ¿e przez wiele lat mieli¶my du¿± firmê o sporym zysku, jak teraz jeste¶my zad³u¿eni po uszy. Zad³u¿eni na tyle, ¿e czêsto zwyk³± prac± etatow± niemo¿liwe jest wygrzebanie siê z tego do³ka choæby¶my pracowali przez dziesi±tki lat. W tym przypadku jeste¶my przegrani - oczywi¶cie nigdy nie do koñca, bo prawie zawsze da siê podnie¶æ, jednak po co nara¿aæ siê na tak ogromny stres i ryzyko, jak mo¿na stopniowo zwiêkszaæ swoj± niezale¿no¶æ od rynku daj±c sobie poczucie nie tylko godny poziom ¿ycia a tak¿e dobrego samopoczucia, ¿e jeste¶my uniezale¿nieni choæ trochê od rynku.

Przyk³adowo swego czasu by³ wielki boom na wymianê okien. Prawie ka¿dy wymienia³ okna na nowe, bo stare czêsto by³y w op³akanym stanie, w zimie wia³o przez nieszczelno¶ci, ¿e ciê¿ko bylo ogrzaæ pomieszczenie, gdzie by³y one zamontowane. Rynek zbytu rós³ i rós³. Powstawa³o coraz to wiêcej firm produkuj±cych okna. Powsta³a mocna konkurencja. W tej chwili jak siê popatrzy na domki, bloki, wie¿owce, to ju¿ znaczna ich czê¶æ ich ma wymienione okna na nowe. Po wymianie okien to raczej wiele lat musi up³yn±æ by je ponownie zmieniaæ... Rynek powoli siê nasyca. Owszem buduje siê wiele nowych budynków, jednak nie jest to ju¿ ten boom wymiany okien co dawniej... Nie ma ju¿ tak wielkiego zapotrzebowania jak niegdy¶. Wnioski nasuwaj± siê same. Kto z w³a¶cicieli firm okiennych inwestowa³ w czasie ¶wietno¶ci ten wygra³, bo istnieje du¿e prawdopodobieñstwo, ¿e trzeba bêdzie znacznie zmniejszyæ produkcjê tych¿e produktów a co w konsekwencji zmniejszy dochody tych firm. Takich przyk³adów mo¿na by mno¿yæ.

Najlepiej gdy ju¿ zak³adamy firmê to nale¿y ustaliæ w co bedziemy inwestowaæ, lub uczyæ siê jak inwestowaæ.

Ciekawe produkty

Bezpieczeñstwo w³asne i maj±tku 17,90 z³
Podobne tematy

Firma na lata ... - niekoniecznie!
Strategia skutecznego przedsiêbiorcy
Strategia biznesu - plan biznesu
Strategia biznesu jak j± doskonaliæ?
Strategia biznesu - utwórz w³asn±!
Strategia biznesu - niech wszystko utrzymuje siê samo
Strategia systematycznego dochodu pasywnego

Ró¿ne
Literatura biznesowa








lokaty | konta oszczêdno¶ciowe | kredyty hipoteczne | kredyty gotówkowe |
lokaty strukturyzowane | lokaty bankowe
copyright © www.i-kredyt.com